On-chip cell seperation using 3D printed microfluidic channels
3D baskılı mikroakışkan kanallar kullanılarak çip üzerinde hücre ayrıştırma
  1. Tez No: 779410
  2. Yazar: TUĞÇE KESKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Mühendislik Bilimleri, Biochemistry, Biotechnology, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Bu tezin ana amacı, yerçekimine bağlı sedimantasyon yöntemi kullanarak hücre ayrımı için kullanılacak bir çip üstü laboratuvar sistem oluşturmaktır. Bu amaçla sayısal benzetimler ve deneysel yöntemler uygulanmaktadır. Bu hücre ayırma çalışmasının hedef uygulaması, ölü hücreleri 3D baskı ile üretilmiş düşük maliyetli ve basit akışkan cihazlar kullanarak bir hücre solüsyonundan izole etmektir. Materyal ve Yöntem: Bu tezde, farklı yoğunluktaki hücrelerin ayrılmasında akışkan parametrelerini araştırmak için hem sayısal hem de deneysel yöntemler uygulanmıştır. Sayısal çalışma, yerçekimi, sürükleme kuvveti ve kaldırma kuvvetinin dikkate alındığı sonlu elemanlar analizi yaklaşımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Deneysel kısım için, şeffaf PLA filamanı kullanılarak FDM 3D baskı ile mikroakışkan kanallar hazırlanmıştır. Toplanan numune sıvılarındaki canlı ve ölü hücre oranlarını karakterize etmek için standart manuel hemasitometre kullanılmıştır. Bulgular: Daha düşük toplam akış hızlarında, cihazın ikinci ve üçüncü çıkışlarında daha düşük ayırma verimliliği ve ölü ve canlı hücrelerin karışmış olduğu bulunmuştur. Daha yüksek akış hızlarında, cihazın ilk çıkışı ölü hücrelerle karıştırılmış canlı hücreler içermektedir. Buradan, daha yüksek hücre ayırma verimliliği ile sonuçlanan 36 µl/dk'lık optimize edilmiş bir toplam akış hızı bulunmuştur. Sonuç: Düşük maliyetli 3 boyutlu baskılı mikroakışkan kanalların, canlı ve ölü hücreleri ayırmak için kullanılabileceği gösterilmiştir. Bu, çip üzerinde laboratuvar uygulamaları için 3D baskının potansiyelini göstermek için bir uygulama olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The primary goal of this thesis is to create a system on a chip, which will be used for cell separation by implementing gravity-based sedimentation technique. For this purpose, numerical simulations and experimental methods are applied. The target application of this cell separation study is to isolate dead cells from a cell solution using low-cost and simple fluidic devices fabricated by 3D printing. Materials and Methods: In this thesis both numerical and experimental methods are applied to investigate fluidic parameters in separating different density cells. Numerical study is conducted using a finite element analysis approach where gravity, drag force and buoyancy are taken in consideration. For the experimental part, microfluidic channels are prepared by FDM 3D printing using clear PLA filament. Standard manual hemocytometer is used to characterize live and dead cell ratios in the collected sample liquids. Results: Different density particles of 5 micrometer diameter are used in the simulations to analyze their trajectories. It was found that at lower flow rates the lower outlets contained dead and live cells that indicated lower separation efficiency. At higher flow rates the first outlet of the device contained live cells mixed with the dead ones. Thus, an optimize total flow rate of 36 µl/min was found that resulted in higher cell separation efficiency. Conclusion: It is shown that low-cost 3D printed microfluidic channels can be used for separating live and dead cells in a 3D printed microfluidic device. This is a good demonstration to show the potential of the 3D printing for lab-on-chip applications.