Hormonal and biochemical study of the effect of vitamin D on polycystic ovaries in women
D vitamininin kadınlarda polikistik yumurtalıklar üzerine etkisinin hormonal ve biyokimyasal çalışması
- Tez No: 779411
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÇOLAK, DR. AHMED SULİMAAN JUMAAH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Polikistik over sendromu (PCOS), anovulasyonu olan kadınlarda yumurtalık fonksiyon bozukluğunun yaygın bir nedenidir. Ana semptomLar, kronik anovulasyon, hiperandrojenizm ve/veya ultrason muayenesinde yumurtalık kistlerinin varlığı ile karakterizedir. Düşük d3 vitamini seviyeleri, insülin direnci, yumurtlama, adet düzensizlikleri, kısırlık, hiperandrojenizm ve obezite dahil olmak üzere PCOS semptomLarını şiddetlendirir ve kardiyovasküler hastalık riskini artırır. Bu çalışmada, etkilenen kadınlarda PCOS ile D vitamini eksikliği arasında bir ilişki bulmaya çalışacağız. Çalışma iki gruba ayrılan (120) örneklemden oluşmakta olup, hasta grubu (80) örneklem ve kontrol grubu (40) örneklemden oluşmuştur. VIT D3, TT, PRL, FSH, LH, TG, CHO, HDL, LDL, VLDL gibi bazı kimyasal ve hormonal testler yapıldı. D Vitamini, Folikül Uyarıcı hormon, Kolesterol düzeyi, Yüksek Yoğunluklu Lipoprotein (HDL) düzeyi ve Düşük Yoğunluklu Lipoprotein (LDL) düzeyinde düşük düzeyler bulduk. Ayrıca Testosteron seviyesi, Prolaktin seviyesi, Luteinize edici hormon seviyesi, Trigliserit seviyesi ve Çok Düşük Yoğunluklu Lipoprotein (VLDL) seviyesinde yüksek seviyeler bulduk
Özet (Çeviri)
Polycystic ovary syndrome (PCOS) is a shared reason of ovarian dysfunction in women with anovulation. The main symptoms are branded by chronic anovulation, hyperandrogenism and/or the presence of ovarian cysts on ultrasound examination. Low levels of vitamin d3 exacerbate PCOS symptoms, including insulin resistance, ovulation, menstrual irregularities, infertility, hyperandrogenism, and obesity, and increase the risk of cardiovascular disease. In this study, we will try to find a relationship between PCOS and vitamin D deficiency in affected women. The study included (120) samples distributed into two groups, the patients group consisted of (80) samples and the control group consisted of (40) samples. Some chemical and hormonal tests were done such as VIT D3, TT, PRL, FSH, LH, TG, CHO, HDL, LDL, VLDL. We found low levels in Vitamin D, Follicle-Stimulating hormone, Cholesterol levle, High-density Lipoprotein (HDL) level and Low-density Lipoprotein (LDL) level. Also, we found high levels in Testosterone level, Prolactin level, Luteinizing hormone level, Triglyceride level and Very Low-density Lipoprotein (VLDL) level.