İzoftaloilbis(tiyoüre) türevi ligandlar ile bunların rutenyum komplekslerinin sentezi,karakterizasyonu ve antioksidant aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis,characterization and investigation of antioxidant activities of izophtaloilbis(thiourea) derivative ligands and their ruthenum complexes
  1. Tez No: 779423
  2. Yazar: ÜMİT YAVUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜN BİNZET, PROF. DR. HAKAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada dört adet bipodal izoftaloilbis(tiyoüre) türevi ligand {N1,N3-bis(dietilkarbamotioil)izoftalamit (H2L1), N1,N3-di(morfolin-4-karbonotioil)izoftalamit (H2L2), N1,N3-bis(siklohekzil(metil)karbamotioil)izoftalamit (H2L3), N1,N3-bis(benzil(metil)karbamotioil)izoftalamit (H2L4)} ile bu ligandların karbonilklorohidridotris(trifenilfosfine)rutenyum(II) metal tuzu ile yaptıkları kompleks bileşikler sentezlendi. Sentezlenen ligandların ve metal komplekslerinin yapıları, çeşitli spektral (FT-IR, UV-Vis, 1H NMR ve 13C NMR) ve analitik yöntemler (erime noktası ve elementel analiz) yardımıyla karakterize edildi. Ayrıca N1,N3-bis(siklohekzil(metil)karbamotioil) izoftalamit bileşiğinin kristal yapısı X-ışınları tek kristal kırınım yöntemi ile aydınlatıldı. Bununla birlikte sentezlenen bileşiklerin antioksidan aktiviteleri belirlendi. Çalışmada antioksidant aktiviteleri belirlemede demir indirgeyici antioksidan güç ve 1,1-difenil-2-pikrilhidrazil serbest radikal giderme aktivitesi yöntemleri kullanıldı. Demir indirgeyici antioksidan güç yönteminde referans madde olarak bütilhidroksi tolüen, 1,1-difenil-2-pikrilhidrazil serbest radikal giderme aktivitesinde ise hem bütilhidroksi tolüen hem de askorbik asit kullanıldı. Elde edilen sonuçlara göre, sentezlenen komplekslerin ligandlardan daha yüksek antioksidan özelliğe sahip olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, four bipodal isophthaloylbis(thiourea) derivative ligands {N1,N3-bis(diethyl carbamothioyl)isophthalamide (H2L1), N1,N3-di(morpholine-4-carbonothioyl) isophthalamide (H2L2), N1,N3-bis(cyclohexyl(methyl)carbamothioyl)isophthalamide (H2L3) and N1,N3-bis(benzyl (methyl) carbamothioyl)isophthalamide (H2L4)} and their complex compounds with carbonylchlorohydridotris (triphenylphosphine)ruthenium(II) metal salt were synthesized. The structure of the synthesized ligands and metal complexes were characterized by various spectral (FT-IR, UV-Vis, 1H NMR and 13C NMR) and analytical methods (Melting point and elemental analysis). In addition, the crystal structure of N1,N3-bis(cyclohexyl(methyl)carbamothioyl)isophthalamide was elucidated by X-ray single crystal diffraction method. In addition, the antioxidant activities of the synthesized compounds were determined. Iron reducing antioxidant power and 1,1-diphenyl-2-picrylhydrazil free radical scavenging activity methods were used to determine antioxidant activities. Butylhydroxy toluene was used as the reference substance in the iron reducing antioxidant power method, and both butylhydroxy toluene and ascorbic acid were used in the 1,1-diphenyl-2-picrylhydrazil free radical scavenging activity. According to the results obtained, it was determined that the synthesized complexes have higher antioxidant properties than the ligands.