Kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan bireylerde kinezyo bantlama tekniklerinin solunum parametreleri ve fonksiyonel egzersiz kapasitesi üzerine etkileri
Effects of kinesio taping techniques on pulmonary parameters and functional exercise capacity in patients with chronic obstructive pulmonary disease
- Tez No: 779427
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU CAMCIOĞLU YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Göğüs Hastalıkları, Physiotherapy and Rehabilitation, Chest Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çalışmamızda Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) olan bireylerde bantlama tekniklerinin solunum parametreleri ve fonksiyonel egzersiz kapasitesi üzerine etkilerinin araştırılması amaçlandı. Prospektif, tek kör, randomize planlanan çalışmamıza dahil edilen KOAH'lı bireyler, fasilitasyon (n=21, 67.29±8.73 yıl) ve mekanik korreksiyon (n=22, 66.27±7.47 yıl) gruplarına randomize edildi. Hastaların bantlama öncesinde demografik bilgileri ve semptomları kaydedildi; solunum fonksiyon testi spirometre, dispne Modifiye Edilmiş Sağlık Araştırmaları Konseyi (MMRC) Dispne Ölçeği ve hastalık şiddeti KOAH Değerlendirme Testi ile değerlendirildi. Bantlama öncesi ve sonrasında solunum kas kuvveti (MİP, MEP) ağız basınç ölçüm cihazı ve fonksiyonel egzersiz kapasitesi 6-Dakika Yürüme Testi (6-DYT) ile değerlendirildi. Fasilitasyon grubundaki bireylere inspiratuar kas fasilitasyon tekniği, mekanik korreksiyon grubundaki bireylere ise torasik mekanik korreksiyon tekniği uygulandı. Grupların demografik ve klinik özellikleri istatistiksel olarak benzerdi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of our study was to investigate effects of taping techniques on respiratory parameters and functional exercise capacity in individuals with Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD). Individuals with COPD included in our prospective, single-blind, randomized study were randomized into facilitation (n=21, 67.29±8.73 years) or mechanical correction (n=22, 66.27±7.47 years) groups. Demographic information and symptoms of the patients were recorded before taping; pulmonary functions was assessed with spirometry, dyspnea with Modified Medical Research Council (MMRC) dyspnea scale, and severity of disease with COPD Assesment Test. Respiratory muscle strenght (MIP, MEP) was evaluated with mouth pressure device and functional exercise capacity with 6-minute walk test (6-MWT) before and after taping. Inspiratory muscle facilitation technique was applied to the individuals in facilitation group and thoacic mechanical correction technique was applied to individuals in mechanical correction group. Demographic and clinical characteristics were similar in both groups (p>0.05).