Thiqar şehrinde β-talasemi hastalarının moleküler, biyokimyasal ve hematolojik çalışmaları
Molecular, biochemical and hematological insevtigations of patients with β-thalasemia in Thiqar city
  1. Tez No: 779426
  2. Yazar: RUSUL ISMAEL HADI HADI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL OĞLAKÇI İLHAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ BASİM ABDULLHUSSEİN JARULLAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma, 2019 yılında Thiqar şehrinde bulunan B-Talasemi hastalarının moleküler, biyokimyasal ve hematolojik özelliklerini ortaya koymak üzere yapılmıştır. Bu çalışmaya yaşları 2 ay – 33 yıl arasında değişen 66 erkek ve 84 kadından oluşan toplam 150 β-talasemi majörlü hasta dahil edilmiştir. Çalışmamızda en fazla hasta sayısının olduğu yaş grubu 11-20 arasındaki yaş grubuydu. Talaseminin kan gruplarına göre dağılımına bakıldığında en fazla O+ kan grubu olan kişilerde görüldüğü tespit edilmiştir. Ayrıca çalışmamızda, göre en fazla vaka 1001-3000 ferritin değerlerine sahip olan hastalarda görülmüştür. Serum ALT (Alanin Transaminaz) değeri en yüksek olan grup 21-30 yaş grubunda (46 kişi) tespit edilmiştir. Lökosit (beyaz küre, WBC) oranına göre talasemi en yüksek olan grup 8,1-11 ve enfekte kişi sayısı (30) olarak bulunmuştur. Trombosit (PLT) değeri açısından hastalar değerlendirildiğinde trombosit değeri en yüksek olan grup 201-300 ve enfekte kişi sayısı (40) olarak karşımıza çıkmaktadır. Akrabalık derecesine göre oluşturulan korelasyon gruplarına göre Tip korelasyonu (1) en yüksek talasemi oranına (enfekte kişi sayısının 50'ye ulaştığı görüldü) sahip olmuştur ancak akraba olmayan bireyler arasında da talaseminin dağılımı diğer korelasyon tiplerinde olduğu gibi yakın değerler almıştır.
Özet (Çeviri)
This study revealed the molecular, biochemical and haematological features of B-Thalassemia patients in Thiqar in 2019. A total of 150 patients with β-thalassemia major, 66 males and 84 females aged 2 months to 33 years, were included in this study. Our study's age group with the highest number of patients was between 11-20. When the distribution of thalassemia according to blood groups is examined, it has been determined that it is mostly seen in people with the O+ blood group. In addition, in our study, the highest number of cases were seen in patients with ferritin values of 1001-3000. The group with the highest serum ALT (Alanine Transaminase) value was determined in the 21-30 age group (46 people). According to the leukocyte (white blood cell, WBC) ratio, the group with the highest thalassemia was 8.1-11, and the number of infected people was (30). When the patients are evaluated in terms of platelet (PLT) value, the group with the highest platelet value is 201-300, and the number of infected people is (40). According to the correlation groups created according to the degree of kinship, Type correlation 1 had the highest thalassemia rate (it saw that the number of infected people reached 50), but the distribution of thalassemia among unrelated individuals took close values as in other correlation types.