Kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan bireylerde hastalık algısının ölüm kaygısına etkisi
The effect of disease perception on death anxiety in individuals with chronic obstructive lung disease
- Tez No: 859417
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAADET CAN ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan bireylerin hastalık algısının ölüm kaygısı üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcı tiptedir. Çalışma evrenini iki kamu hastanesinin,“Göğüs Hastalıkları Kliniğinde”, 01.08.2021-01.02.2022 tarihleri arasında yatarak tedavi gören KOAH tanısı almış bireyler, örneklemi ise dahil edilme kriterlerini karşılayan bireyler oluşturmuştur. Örneklem sayısı güç analizi ile 94 olarak belirlenmiş olup araştırma 97 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Veriler; Tanıtım Bilgi Formu Hastalık Algısı Ölçeği, Ölüm Kaygısı Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Katılımcıların yaş ortalaması 70.11 yıl, %71.1'i 65 yaş ve üzeri, %70.1'i erkek, %45.4'ü sağlığını“orta”olarak algılamaktadır. Katılımcıların %81.4'ü KOAH 3. ve 4. evre olup, en fazla sırasıyla soluk almada güçlük, hırıltılı soluma, yorgunluk, güç kaybı ve uyku güçlüğü semptomlarını yaşamaktadır. Katılımcıların hastalıklarına neden olan en önemli ilk üç sebep sigara içme, çevre kirliliği ve stres ya da endişe olarak belirlenmiştir. İyi hastalık algısına sahip bireylerin hastalıklarını anlayap tedavi kontrolünü daha iyi sağladığı belirlenmiştir. Katılımcıların %40,2'sinde orta düzeyde ölüm kaygısı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of illness perception on death anxiety of individuals with chronic obstructive pulmonary disease. The research is of descriptive type. The population of the study consisted of individuals diagnosed with COPD who were hospitalized between 01.08.2021 and 01.02.2022 in the“Chest Diseases Clinic”of two public hospitals, and the sample consisted of individuals who met the inclusion criteria. The sample number was determined as 94 by power analysis and the research was carried out with 97 participants. Data; Introductory Information Form was obtained by using the Illness Perception Scale and the Death Anxiety Scale. The average age of the participants is 70.11 years, 71.1% of them are 65 years and older, 70.1% are male, 45.4% perceive their health as“moderate”. 81.4% of the participants were in stage 3 and 4 of COPD, and they experienced the most symptoms of difficulty in breathing, wheezing, fatigue, loss of strength and difficulty sleeping, respectively. The three most important reasons for the diseases of the participants were determined as smoking, environmental pollution and stress or anxiety. It has been determined that individuals with good disease perception understand their diseases and provide better control of treatment. Moderate death anxiety was determined in 40.2% of the participants.