Kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan bireylerde tuzlu su uygulamasının öksürük, balgam, dispne yönetimi ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of salin water application on cough, sputum, dyspnea management and quality of life in individuals with chronic obstructive pulmonary disease
- Tez No: 852099
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL UYSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma, KOAH tanısı olan bireylerde tuzlu su uygulamasının öksürük, balgam, dispne yönetimi ve yaşam kalitesine olan etkisinin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Ön test-son test randomize kontrollü deneysel tasarımla yapılan çalınmanın örneklemini, İstanbul ilinde bir eğitim ve araştırma hastanesinin göğüs hastalıkları polikliniğe başvuran ve dahil edilme kriterlerine uyan 83 KOAH hastası (37 deney ve 46 kontrol) oluşturdu. Verilerin toplanmasında; Hasta Tanılama Formu, Modifiye Tıbbi Araştırma Kurulu Dispne Skalası (MMRC), KOAH Değerlendirme Testi (CAT), St. George Solunum Anketi (SGRQ) kullanıldı. Her iki grubun verileri toplandıktan sonra deney grubu hastalarına izotonik sodyum klorür ile nebulizasyon uygulaması öğretildi. Hastaların iki ay boyunca sabah ve akşam günde iki defa izotonik sodyum klorür ile nebulizasyon uygulamasını yapması istenildi. Kontrol grubu hastalarına herhangi bir uygulama yapılmadı. Her iki grubun 2 ay boyunca 15 günde bir öksürük, balgam ve dispne semptomları MMRC ve CAT ölçeği ile değerlendirildi. Araştırma sonucunda; deney grubu ve kontrol grubu hastalarının öksürük (p=0,092;p=0,663), balgam (p=0,092;p=1,000) ve dispne (p=1,000;p=0,406) yönetimi açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmadı. Deney ve kontrol grubu hastalarının yaşam kalitesi arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p=0,279; p=0,319). Sonuç olarak; Kronik Obstrültif Akciğer Hastalığı olan bireylerde tuzlu su uygulamasının öksürük, balgam, dispne yönetimi ve yaşam kalitesine etkisinin olmadığı belirlendi
Özet (Çeviri)
Ermis, Z. (2023). The Effect of Salt Water Application on Cough, Sputum, Dyspnea Management and Quality of Life in Individuals with Chronic Obstructive Pulmonary Disease. Istanbul University-Cerrahpaşa Graduate Education Institute, Department of Internal Medicine Nursing. Doctoral Thesis. Istanbul This study was carried out to determine the effect of salt water application on cough, sputum, dyspnea management and quality of life in individuals with COPD diagnosis. The sample of the steal, which was performed with a pre-test-post-test randomized controlled experimental design, consisted of 83 COPD patients (37 experiments and 46 controls) who applied to the chest diseases outpatient clinic of a training and research hospital in Istanbul and met the inclusion criteria. In data collection; Patient Diagnosis Form, Modified Medical Research Board Dyspnea Scale (MMRC), COPD Evaluation Test (CAT), St. George Respiratory Questionnaire (SGRQ) was used. After collecting the data of both groups before the application, nebulizing with 0.9% isotonic NACL was taught to the patients in the experimental group. The patients were asked to nebulize with isotonic sodium chloride twice a day, in the morning and evening, for two months. No treatment was performed on control group patients. Cough, sputum and dyspnea symptoms of both groups were evaluated with the CAT and MMRC scale every 15 days for 2 months. As a result of the research; There was no statistically significant difference in the management of cough (p=0,092; p=0,663), sputum (p=0,092; p=1,000) and dyspnea (p=1,000;p=0,406) between the experimental group and control group patients. There was no statistically significant difference between the quality of life of the experimental and control group patients (p=0,279; p=0,319). In conclusion; It was determined that salt water application had no effect on cough, sputum, dyspnea management and quality of life in individuals with Chronic Obstructive Pulmonary Disease