Absorption of electromagnetic waves by plasma and application to reducing the radar cross section
Elektromanyetik dalgaların plazma ile soğurulması ve radar kesit alanını azaltıcı uygulaması
- Tez No: 779429
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHADIR SÜLEYMAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tezde elektromanyetik dalgaların plazma tarafından soğurulması deneysel olarak incelenmiştir. Plazma tüpleri, her ikisi de bir spektrum analizörüne bağlı olan bir verici ve bir alıcı anten arasında bir plazma tabakası oluşturmak için kullanılmıştır. Antenler bu tez çalışmasının bir parçası olarak tasarlanmış ve üretilmiştir. Plazma yeterince yüksek voltaj verilerek aktive edildiğinde, elektromanyetik dalgalarda önemli bir zayıflama olduğu gözlemlenmiştir. Bu konsept, metalik bir yüzeyin plazma tabakasıyla kaplanmasıyla radar kesitinin azaltılmasına uygulanmıştır. Deneyler, plazma yüzeyinin aktive edildiğinde radar kesitini azalttığını ortaya çıkarmıştır. Mevcut ölçüm ekipmanı ve antenler nedeniyle testler yaklaşık 850 MHz'den 3.2 GHz'e kadar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, absorption of electromagnetic waves by plasma has been investigated experimentally. Plasma tubes have been used to form a plasma layer between a transmit and a receive antenna, both connected to a spectrum analyzer. Antennas were designed and fabricated as part of this Thesis work. When the plasma is activated by means of supplying sufficiently high voltage, it was observed that a susbtantial attenuation of electromagnetic waves took place. This concept was applied to radar cross section reduction by covering a metallic surface with plasma layer. Experiments revealed that plasma surface when activated reduces the radar cross section. Tests have been conducted from about 850 MHz to 3.2 GHz due to available measurement equipment and antennas.