Faaliyet tabanlı maliyetleme sistemi ve mermer işletmeciliği uygulama örneği
Activity based costing system and marble business application example
- Tez No: 779443
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SERDAR ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Dünyamızda, yaşanan gelişmeler ekonomik rekabeti artırmıştır. Yöneticiler bu rekabete karşı firmalar da maliyetler gibi mali ve idari kısımların daha verimli çalışmasını sağlamak için çeşitli sistemler geliştirmişlerdir. 1980'li yıllarda işletmelerin maliyetlerine ilişkin araştırmalar yapan Harward Üniversitesi profesörlerinden Robert Kaplan ve Robin Cooper uygulanan maliyet sistemlerinde beklenenin de altında sorunlar olduğunu ortaya koymuşlardır. Araştırmalar sonucunda yayınlanan makalelerde geleneksel muhasebe sisteminin yetersiz kaldığını ve yeni yaklaşımlara ihtiyaç duyulduğunu vurgulanmıştır. Bu araştırmaların sonucu Faaliyet Tabanlı Maliyet Sistemi geliştirilmiştir. Faaliyetlerin irdelenmesine dayanan bu sistemle elde edilen bilgilerin ürün maliyeti, ürün ömrü yönetimi, performans değerleme ve yeni yatırım kararlarının alınması gibi konularda kullanılabileceği savunulmuştur. Bu çalışmada geleneksel (uygulanan) maliyet sistemleri ve faaliyet tabanlı maliyet sistemin tanımı, kavram ve sistemin uygulanmasına yönelik kavramlar üzerinde açıklamalar yapılmıştır. Mermer sektöründe faaliyet gösteren bir işletmenin uyguladığı geleneksel muhasebe sistemi ve uygulaması faaliyet tabanlı maliyet sistemi karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak birim maliyetler bazında bir farka rastlanmamıştır fakat ürünlerin faaliyetlerden yararlanma durumlarının değiştiğinde ürünlerin birim maliyetlerinde değiştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In our contemporary world, competition is highly increased because of new developments and this competitive environment forced firms to develop new systems that increase the efficiency and decrease the cost of firms. In 1980's Robert Kaplan and Robin Cooper from Harvard Universty, who studied cost management of firms, stated hat cost management systems of firms are more problematic than expected. Recent acedemic studies also emphasized that conventional cost systems are insufficient and fresh approach is needed in this topic. The suggested fresh approach by Kaplan and Cooper was activity-based costing system which based on the the detailed consideration of activities of firms. The outcome information of this system is suggested to be significantly informative for production cost management, product lifespan management, performance evalution and new investment decisions. In this study, conventional and activity based cost systems are defined and the notions on the applications of these systems are explained. A comparison between these two cost systems is given on a marble industy firm application. Application results Show that there is significant difference between these two methods in unit costs but if products benefit levels form activities change, unit costs of products show considerable differences.