Investigation of IGM and IGG antibody levels in a group of COVID-19 patients with and without chronic disease in Iraq
Irak'ta kronik hastalığı olan ve olmayan bir grup COVID-19 hastalarında IGM ve IGG antikor düzeylerinin araştırılması
- Tez No: 779444
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE FIRAT, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ HAFİDH ABBAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
COVID-19 olarak bilinen yeni bir Koronavirüs, Çin'in Wuhan şehrinde ilk kez ortaya çıktı. COVID-19, solunum sistemini etkileyen SARS virüslerinden biridir. COVID-19 hızla tüm dünyaya yayılmış, önce pat kuşlarında ortaya çıkmış ve daha sonra insanlara bulaşarak ciddi sağlık sorunlarına neden olmuştur. Bu çalışmada COVID-19'a karşı oluşturulan anti-IgM ve anti-IgG antikorlarının düzeylerinin belirlenmesi ve bu antikorların düzeylerinin herhangi bir kronik hastalığı olmayan bireyler ile kalp hastalığı ve astım hastaları gibi kronik hastalıkları olan bireylerin yer aldığı çalışma gruplarında bu antikorların düzeylerinin enfekte olmayan sağlıklı bireylere göre karşılaştırılması amaçlanmıştır. 10. ve 20. günlerden sonra çalışılan tüm bu gruplardan toplam 120 serum örneği toplanmıştır. Bu 120 bireyle ilgili sosyodemografik ve klinik bilgiler de toplanmıştır. Serumun ayrılması için toplanan, laboratuvara teslim edilen ve daha sonra çalışmaya başlayana kadar -20 °C'de saklanan kan örnekleri, ticari ELISA kiti kullanılarak anti-IgM ve IgG değerlendirmesi için test edilmiştir. Sonuçlar, ileri yaş ortalamasının astımLı COVID-19 hastalarında ve ardından ısı hastalıkları grubunda olduğunu ve herhangi bir kronik hastalığı olmayan COVID-19 hastalarının en küçük yaş ortalamasına sahip olduğunu göstermiştir. Ayrıca, sonuçlar onuncu günde tüm COVID-19 hasta grupları için yirminci güne kıyasla anlamLı derecede artmış anti-IgM düzeyleri göstermiştir (197.52 ± 24.49'a karşı 133.22 ± kalp hastalığı grubuyla COVID-19 için 71.56 ng / mL, 175.95 ± 19.62'ye karşı 97.15 ± astım grubuyla COVID-19 için 72.40 ng / mL ve astım grubu olan COVID-19 için 72.47 ± 74.0'a karşı 110.29 ± herhangi bir kronik hastalık grubu olmayan COVID-19 için 77.93 ng / mL). En yüksek anti-IgM antikor seviyesi, kalp hastalığı grubundaki COVID-19 hastalarında, ardından onuncu ve yirminci günlerde astım grubundaki COVID-19'dur (sırasıyla 197.52 ± 24.49 ve 175.95 ± 19.62 ng / mL), anti-IgM antikoru düzeyi kalp hastalığı olan COVID-19 hastalarında en yüksek iken, bunu herhangi bir kronik hastalığı olmayan COVID-19 hastalarında takip ederken (sırasıyla 133.22 ± 71.56 ve 110.29 ± 77.93 ng / mL), Ek olarak, ortalama anti-IgM antikoru seviyesi, toplanmanın onuncu gününde kadınlara kıyasla erkeklerde anlamLı olmayan bir şekilde artarken, toplamanın yirminci gününde erkekler ve kadınlar arasında farklı anlamLı düzeyler ortaya çıkmıştır. Ayrıca, anti-COVID-19 IgG antikorunun ortalama düzeyi, toplanmanın onuncu gününe göre yirminci günde anlamLı olarak artmıştır (399.99 ± 37.82'ye karşı 176.15 ± kalp hastalığı olan COVID-19 hastaları için 34.03 ng/mL, 367.75 ± 25.96'ya karşı 141.53 ± astım grubu olan COVID-19 hastaları için 61.76 ng / mL ve astım grubu olan COVID-19 hastaları için 372.59 ± 55.16'ya karşı 178.74 ± 50.56 ng / mL). En yüksek anti-IgG antikoru seviyesi, herhangi bir kronik hastalığı olmayan COVID-19 hastalarında, onu onuncu günde kalp hastalığı olan COVID-19 hastalarında (sırasıyla 178.74 ± 50.56 ve 176.15 ± 34.03 ng/mL), 20. günde ise en yüksek anti-IgG antikor seviyesi kalp hastalığı olan COVID-19 hastalarında (sırasıyla 399.99 ± 37.82 ve 372.59 ± 55.16 ng/mL) idi. Ek olarak, sonuçlar, kalp hastalığı olan ve herhangi bir kronik hastalık grubu olmayan COVID-19 hastaları için toplanmanın onuncu gününde kadınlara kıyasla erkeklerde anti-IgG antikor düzeylerinin anlamLı olmayan bir şekilde azaldığını göstermiştir (sırasıyla 170.26 ± 38.94'e karşı 183.21 ± 29.75 ng / mL ve 170.74 ± 32.77'ye karşı 188.34 ± 69.55 ng / mL). AstımLı COVID-19 hastalarında, sonuçlar onuncu günde de kadınlara kıyasla erkeklerde önemLi ölçüde artmış bir anti-IgG antikor seviyesi ortaya koymuştur (208.20 ± 49.0'a karşı 128.19 ± 58.60 ng / mL). Yirminci günde, sonuçlar onuncu günün sonuçlarına benzerdi (400.63 ± 51.48'e karşı 399.23 ± kalp hastalığı grubundaki COVID-19 hastaları için 16.18 ng / mL, astım grubu olan COVID-19 hastaları için 364.47 ± 73.70'e karşı 382.33 ± 24.50 ng / mL ve astım grubu olan COVID-19 hastaları için 408.10 ± 35.98'e karşı 359.68 ± 18.82 ng / mL). Sonuç olarak, COVID-19 hastası olan toplam 90 kişinin sonuçları, astım çağındaki yaşlı hastaların yüksek düzeyde anti-IgM ve anti-IgG antikorlarına sahip olduğunu, en gençlerinin ise yüksek düzeyde anti-IgM ve anti-IgG antikorlarına sahip COVID-19 hastaları olduğunu göstermiştir. Onuncu ve yirminci gün arasında anti-IgM antikor düzeylerinde istatistiksel olarak anlamLı çeşitli farklılıklar vardı. Anti-IgM antikor düzeyi için, herhangi bir kronik hastalığı ve astım grubu olmayan COVID-19 hastalarında erkek gruplarında kadınlara göre daha yüksekken, kalp hastalığı olan COVID-19 hastalarında farklı görünmektedir. Cinsiyete
Özet (Çeviri)
A novel Coronavirus known as COVID-19 appeared for the first time in Wuhan city in China. COVID-19 is one of the SARS viruses that affect the respiratory system. COVID-19 spread rapidly to over the world, it appeared in pat birds firstly and then transmitted to humans causing severe health problems. The present study aimed to determine the levels of anti- IgM and anti-IgG antibodies constituted against COVID-19, and to compare the levels of these antibodies in the studied groups involving individuals who do not have any chronic diseases and those who have chronic diseases such as heart disease and asthma patients compared to the healthy not infected individuals. A total of 120 serum samples were collected from all these studied groups after the 10th and 20th days. The sociodemographic and clinical information about these 120 individuals were also collected. The blood samples that collected and delivered to the laboratory to get the serum and then stored at -20 °C until starting the work, where all samples were tested for anti-IgM and IgG assessment using the commercial ELISA kit. The results showed that the older age means was in COVID-19 patients with asthma followed by the heat diseases group, and the COVID-19 patients without any chronic diseases group had the smallest age mean. Also, the results showed significantly increased levels of anti-IgM for all COVID-19 patients groups on the tenth day compared to the twentieth day (197.52 ± 24.49 vs. 133.22 ± 71.56 ng/mL for COVID-19 with heart disease group, 175.95 ± 19.62 vs. 97.15 ± 72.40 ng/mL for COVID-19 with asthma group and 157.47 ± 74.0 vs. 110.29 ± 77.93 ng/mL for COVID-19 without any chronic diseases group). The highest anti-IgM antibody level was in COVID-19 patients with the heart disease group followed by COVID-19 with the asthma group for the tenth and the twentieth days (197.52 ± 24.49 and 175.95 ± 19.62 ng/mL, respectively), while the level of anti-IgM antibody was highest in the COVID-19 patients with heart disease group followed by COVID-19 patients without any chronic diseases group (133.22 ± 71.56 and 110.29 ± 77.93 ng/mL, respectively), In addition, the mean level of anti-IgM antibody was non-significantly increased in males compared to females on the tenth day of collecting, while appeared different significant levels between the males and females on the twentieth day of collecting. Also, the mean level of anti-COVID-19 IgG antibody was significantly increased on the twentieth day compared to the tenth day of collection (399.99 ± 37.82 vs. 176.15 ± 34.03 ng/mL for COVID-19 patients with heart disease group, 367.75 ± 25.96 vs. 141.53 ± 61.76 ng/mL for COVID-19 patients with asthma group and 372.59 ± 55.16 vs. 178.74 ± 50.56 ng/mL for COVID-19 patients without any chronic diseases group). The highest level of anti-IgG antibody was in COVID-19 patients without any chronic diseases group followed by the COVID-19 patients with heart disease group on the tenth day (178.74 ± 50.56 and 176.15 ± 34.03 ng/mL respectively), while on the 20th day the highest anti-IgG antibody level was in COVID-19 patients with heart disease group (399.99 ± 37.82 and 372.59 ± 55.16 ng/mL respectively). In addition, the results showed non-significant decreased levels of anti-IgG antibody in males compared to females on the tenth day of collecting for the COVID-19 patients with heart disease and without any chronic diseases groups (170.26 ± 38.94 vs. 183.21 ± 29.75 ng/mL and 170.74 ± 32.77 vs. 188.34 ± 69.55 ng/mL respectively). While in COVID-19 patients with asthma, the results appeared a significantly increased level of anti-IgG antibody in males compared to females on the tenth day also (208.20 ± 49.0 vs. 128.19 ± 58.60 ng/mL). On the twentieth day, the results were similar to the results of the tenth day (400.63 ± 51.48 vs. 399.23 ± 16.18 ng/mL for COVID-19 patients with the heart disease group, 364.47 ± 73.70 vs. 382.33 ± 24.50 ng/mL for COVID-19 patients without any chronic diseases group and 408.10 ± 35.98 vs. 359.68 ± 18.82 ng/mL for COVID-19 patients with asthma group). In conclusion, the results of a total of 90 individuals who had COVID-19 showed that the older patients with asthma aged had high levels of anti-IgM and anti-IgG antibodies, and the youngest were the COVID-19 patients who also had high levels of anti-IgM and anti-IgG antibodies. There were various statistically significant differences in anti-IgM antibody levels between the tenth and the twentieth day. For anti-IgM antibody level, it was higher in males' groups compared to females in COVId-19 patients without any chronic diseases and asthma groups, while it appeared different