Yeni tanılı erişkin akut miyeloid lösemili hastalarda, hücre proliferasyonu, hücre farklılaşması ve apopitozis üzerine etkili uzun kodlamayan rna'ların araştırılması
Investigation of long non coding rnas effective on cell proliferation, cell differentiation and apoptosis in de novo adult patients with acute myeloid leukemia
- Tez No: 859280
- Danışmanlar: DOÇ. DR. JÜLİDE TOZKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Hematoloji, Genetics, Hematology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Uzun kodlamayan RNA'lar (lncRNA), protein kodlama potansiyeli olmayan ve düzenleyiciler olarak işlev gören, 200 nükleotidten daha uzun olan RNA'lardır. lncRNA'ların birçok hastalık ve kanser ile ilişkili olarak hastalık prognozundaki önemi bildirilmiş ve bazı kanser türlerinde biyobelirteç olarak önerilmiştir. Akut miyeloid lösemi (AML), miyeloid progenitör hücrelerin anormal çoğalması, farklılaşması, hayatta kalmasına neden olan çeşitli genetik anomalilere sahip hematopoetik hücrelerin kanseridir. Yetişkinlerde en sık görülen lösemi türüdür. AML hastalığında genetik alt yapının önemli olduğu Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Avrupa Lösemi Net (ELN) ve Uluslararası Konsensus Sınıflandırması (ICC)'nin yakın zamanda güncellediği tanı ve tedavi kılavuzuyla ortaya konmuş olmasına rağmen hastalığın heterojenliği, moleküler mekanizmasının tam olarak aydınlatılmasını kısıtlamaktadır. Yaptığımız çalışmada, AML'nin moleküler mekanizmalarının aydınlatılmasında hox transkript antisens intergenik RNA (HOTAIR), H19, kolon kanseri ile ilişkili transkript-1(CCAT1) ve mide karsinomu proliferasyonunu arttıran transkript 1 (GHET1)'in ifade düzeyleri ile bu lncRNA'larla ilişkili olan v-MYC miyelositomatoz viral onkogen homoloğu (c-MYC) ve Ras ile ilişkili protein 2B (RAP2B)'nin ifade düzeyleri araştırıldı. lncRNA'ların hücre döngüsüne etkisini siklin bağımlı kinaz 4 (CDK4) ifadesiyle ve apopitoziste olan etkisini de Bcl-2 ile ilişkili X proteini (BAX) ifadesi ile araştırıldı. Araştırmamızda ekspresyon düzeylerinin belirlenmesinde gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) yöntemi kullanıldı. Elde edilen tüm sonuçlar hastaların klinik durumları ve genetik varyasyonları ile değerlendirildi. Araştırdığımız lncRNA'ların AML'de kan ve kemik iliği örneklerindeki ifade oranları arasındaki farka dair bir bilgiye rastlamadığımızdan, öncelikle AML periferik kan ve kemik iliği örneklerindeki ifade düzeyleri karşılaştırıldı. HOTAIR, H19, CCAT1, GHET1, c-MYC, RAP2B, BAX ve CDK4'ün AML periferik kan ile kemik iliği örneklerindeki ifade düzeyleri arasındaki fark istatistiksel açıdan anlamlı değildi (p>0,05). AML hastalarında sağlıklı kontrollere kıyasla HOTAIR ve H19 ifadesinin yüksek olduğu bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
Long non-coding RNAs (lncRNA) are RNAs longer than 200 nucleotides that have no protein-coding potential and function as regulators. The importance of lncRNAs in disease prognosis has been reported in relation to many diseases and cancers, and they have been suggested as biomarkers in some types of cancer. Acute myeloid leukemia (AML) is the cancer of hematopoietic cells with various genetic abnormalities that cause abnormal proliferation, differentiation, survival of myeloid progenitor cells. It is the most common type of leukemia in adults. Genetic background is important in AML disease. The heterogeneity of the disease limits complete elucidation of its molecular mechanism. Our study, the hox transcript antisens intergenic RNA (HOTAIR) in the elucidation of the molecular mechanisms of AML, H19, colon cancer associated transcript 1 (CCAT1) gastric carcinoma proliferation enhancing transcript 1 (GHET1), which increases proliferation of gastric carcinoma, and v-Myelocytomatosis viral oncogen homologous (c-MYC) and Ras, which are associated with these lncRNAs expression levels of protein 2B (RAP2B) were investigated. The effect of lncRNAs on the cell cycle by the expression cyclin-dependent kinase 4 (CDK4) and its effect on apoptosis by the expression Bcl-2-related X protein (BAX) were investigated. In our research, real-time polymerase chain reaction (PCR) method was used to determine expression levels. All results were evaluated by clinical conditions and genetic variations of the patients. Since we did not find any information on the difference between the expression rates of the lncRNAs we investigated in blood and bone marrow samples in AML, we first compared their expression levels in AML blood and bone marrow samples. The difference between the expression levels of HOTAIR, H19, CCAT1, GHET1, c-MYC, RAP2B, BAX and CDK4 in AML blood and bone marrow samples was not statistically significant (p>0.05). It was found that the expression HOTAIR and H19 were high in AML patients compared to healthy controls (p0.05).