İnmeli hastalarda distal femoral kıkırdak ve kuadriseps kas kalınlığının fonksiyonel durum ve sarkopeni ile ilişkisi
The relastionship of di̇stal femoral cartilage and quadriceps muscle thickness wi̇th functi̇onal status and sarcopenia in pati̇ents with stroke
  1. Tez No: 779492
  2. Yazar: MEHMET KÖKSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA TALAY ÇALIŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Giriş ve Amaç: İnmeli hastalarda distal femoral kıkırdak ve kuadriseps kalınlıklarının paretik olan ve paretik olmayan ekstremitede azaldığı bilinmektedir. İnme ilişkili sarkopeni ise yaygın tutuluma bağlı her iki alt ekstremite dâhil tüm vücudu etkiler. İstemli hareket ve ambulasyonun olduğu inmeli hastalarda eklem kıkırdağı, kas kütlesi ve sarkopeni ile fonksiyonel durum arasındaki ilişki net değildir. Bu çalışmanın amacı, istemli hareketi olan ambulatuvar inmeli hastalarda distal femoral kıkırdak ve kuadriseps kalınlıklarının fonksiyonel durum ve sarkopeni varlığı ile ilişkisini göstermekti. Gereç ve Yöntem: Serebrovasküler hastalık kaynaklı inme tanısı almış olan, istemli hareket başlamış olan, motor iyileşmenin Brunnstrom Evrelemesine göre 3 ve üzeri olan, 48 hasta bu kesitsel çalışmaya dahil edildi. Bilateral distal femoral kıkırdak kalınlığı ve kuadriseps femoris (rektus femoris+vastus intermedius) kalınlığı ölçümü ultrasonografi ile yapıldı. Ayrıca hastalarda SARC-F anketi, el kavrama kuvveti, Dual enerji X-ışını absorpsiyometri (DXA) ile kas kütlesi ölçümü, Kısa fiziksel performans bataryası (KFPB) testleri yapılarak sarkopeni varlığı The European Working Group on Sarcopenia in Older People-2 (EWGSOP-2) kriterlerine göre değerlendirildi. Hastaların Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği (FBÖ), Fonksiyonel Ambulasyon Skalası (FAS), Barthel İndeksi ve Modifiye Ashwort skalası (MAS) değerlendirildi. Bulgular: Distal femoral kıkırdak ve kuadriseps kas kalınlıkları ortalaması paretik ekstremitede non-paretik tarafa göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha inceydi (p değerleri sırasıyla p=0,001, p=0,001, p=0,001, p=0,001, p=0,001, p=0,001). Hastaların 23'ünde (%47,9) sarkopeni saptandı. Sarkopenisi olan ve olmayan hastaların yaş, cinsiyet, inme etyoloji, etkilenen taraf dahil demografik verileri birbirine benzerdi. Sarkopenisi olan grupta hem paretik hem de non-paretik taraf ortalama kuadriseps kas kalınlığı sarkopenisi olmayan gruba göre istatistiksel olarak anlamlı inceydi (p değerleri sırasıyla p=0,001, p=0,010). Sarkopenisi olan ve olmayan viii hastaların distal femoral kıkırdak ölçümleri arasında fark yoktu (p değerleri sırasıyla p=0,773, p=0,421, p=0,910, p=0,773, p=0,302, p=0,861). Sarkopenisi olan grupta FBÖ, FAS, Barthel indeksi skorları anlamlı olarak daha düşüktü (p değerleri sırasıyla p=0,027, p=0,005, p=0,043). Tüm hastalarda paretik ve non-paretik taraf kuadriseps kas kalınlık değerleri ile VKİ, FBÖ, Barthel indeksi, ASMI, el kavrama kuvveti ve KFPB skorları arasında pozitif yönde anlamlı korelasyon mevcuttu. Paretik taraf interkondiler kıkırdak kalınlık ölçüm değeri sadece yaş ile negatif yönde korele idi. Sonuç: İstemli hareket paterni olan ambule inme hastalarında distal femoral kıkırdak ve kuadriseps kas kalınlıkları paretik tarafta paretik olmayan tarafa göre daha inceydi. İnmeli hastaların %47,9'unda sarkopeni saptandı. İnme ilişkili sarkopeni varlığında hem non-paretik hem de paretik taraf kuadriseps kas kalınlığı; sarkopenisi olmayanlara göre daha düşük iken distal femoral kıkırdak kalınlığı ölçümleri arasında fark yoktu. Kuadriseps kas kalınlığı fonksiyonel durum ile pozitif yönde anlamlı ilişkiliydi. Ayrıca distal femoral kıkırdak kalınlığı fonksiyonel durum ile ilişkili değildi. Bu bulgular distal femoral kıkırdak kalınlıklarının paretik ekstremitede kaybolan kas fonksiyonuna bağlı değil nörojenik mekanizmalara bağlı değiştiğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: It is known that distal femoral cartilage and quadriceps thicknesses decrease in paretic and non-paretic extremities in stroke patients. Strokerelated sarcopenia affects the whole body, including both lower extremities, due to extensive involvement. The relationship between articular cartilage, muscle mass and sarcopenia, and functional status in stroke patients with voluntary movement and ambulation is unclear. The aim of this study was to show the relationship of distal femoral cartilage and quadriceps thicknesses with functional status and presence of sarcopenia in ambulatory stroke patients with voluntary movement. Materials and Methods: Forty-eight patients who were diagnosed with stroke due to cerebrovascular disease, had started voluntary movement, and had a motor recovery of 3 or above according to Brunnstrom's Staging were included in this cross-sectional study. Bilateral distal femoral cartilage thickness and quadriceps femoris (rectus femoris+vastus intermedius) thickness were measured by ultrasonography. In addition, SARC-F questionnaire, hand grip strength, muscle mass measurement with Dual energy X-ray absorptiometry (DXA), short physical performance battery (KFPB) tests were performed and the presence of sarcopenia The European Working Group on Sarcopenia in Older People-2 (EWGSOP- 2) were evaluated according to the criteria. Patients' Functional Independence Scale (FIM), Functional Ambulation Scale (FAS), Barthel Index and Modified Ashwort Scale (MAS) were evaluated. Results: The mean distal femoral cartilage and quadriceps muscle thicknesses were statistically significantly thinner in the paretic extremity than in the healthy side (p values, respectively, p=0.001, p=0.001, p=0.001, p=0.001, p=0.001, p=0.001). Sarcopenia was detected in 23 (47.9%) of the patients. Demographic data of patients with and without sarcopenia were similar, including age, gender, stroke etiology, and affected side. In the group with sarcopenia, mean quadriceps muscle thickness on both the paretic and healthy sides was statistically significantly thinner than the group without sarcopenia (p values p=0.001, p=0.010, respectively). There was no difference x between the distal femoral cartilage measurements of patients with and without sarcopenia (p values p=0.773, p=0.421, p=0.910, p=0.773, p=0.302, p=0.861, respectively). FIM, FAS, and Barthel index scores were significantly lower in the sarcopenic group (p values p=0.027, p=0.005, p=0.043, respectively). There was a significant positive correlation between paretic and unaffected quadriceps muscle thickness values and BMI, FIM, Barthel index, ASMI, hand grip strength and SFPB scores in all patients. The paretic side intercondylar cartilage thickness measurement value was only negatively correlated with age.