New class of topological algebras via quasi structures
Quasi yapılar yardımıyla topolojik cebirlerinin yeni sınıfı
- Tez No: 779493
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ASLANTAŞ, PROF. DR. ZAHİR D. AL-NAFIE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma, tek biçimli bir Frèchet cebiri ve tek biçimli bir Banach cebiri üzerinde quasi yarı norm ve quasi norm yapılarını kullanan yeni topolojik cebir sınıflarını tanıttı. Bu cebirler arasındaki ilişkiler bir yandan tartışılmakta ve araştırılmakta, diğer yandan Frèchet cebirleri, Banach cebirlerinin sahip olduğu topolojik ve diferansiyel cebirlerden bir Frèchet cebir üzerindeki bazı topolojik ve cebirsel yapıları genellemek için Banach cebirlerinin projektif limitleri olarak kabul edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The present work, introduced new classes of topological algebras using the quasi semi-norm and quasi norm structures on a uniform Frèchet algebra and a uniform Banach algebra. Relations between these algebras are discussed and investigated on one hand, and from the other hand, Frèchet algebras are considered as projective limits of Banach algebras to generalize some topological and algebraic structures on a Frèchet algebra from the topological and differential algebras which the Banach algebras haven.