Molecular diagnosis and examination of Proteus mirabilis isolated from urine and wound samples in Dhi-Qar province hospitals
Dhi-Qar vilayetindeki hastanelerde idrar ve yara numunelerinden izole edilen Proteus mirabilis'in moleküler teşhisi ve tetkiki
- Tez No: 779496
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİN BOZKURT, DR. ÖĞR. ÜYESİ AMANY SHAKEİR JABER AL-RUBEI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı, insan P. mirabilis izolatlarında belirli virülans genlerinin ve fenotipik özelliklerin keşfi, P. mirabilis'in biyokimyasal testler ve Vitek-2 sistemi ile izolasyonu ve teşhisidir. Ayrıca bazı antibiyotiklerin P. mirabilis izolatları üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırma Nasiriyah Şehri/Dhi-Qar Vilayeti, Irak'da Nisan 2021 ve Ocak 2022 tarihleri arasında gerçekleştirildi ve Al-Haboubi ve Al-Hussein Araştırma Hastanelerine başvuran hastalarda 70 idrar ve 30 yanık (33 erkek ve 67 kadın, 10-65 yaş aralığında) örneği alındı. Kanlı agar, MacConkey agar, nütrient agarın morfolojik ve kültürel özelliklerinin yanı sıra konvansiyonel biyokimyasal testler ve Vitek-2 tanımlama sistemine göre izolatlara tanısı konuldu. Bu kriterlere bağlı olarak Proteus mirabilis'ten sadece 20 (%13,3) izolat elde edildi. Sideroforların sentezi, kolonizasyon faktörü antijeni (CFA), hemolizin, hücre dışı proteaz, kümelenme aktivitesi ve üreaz gibi çok sayıda virülans faktörü tanımlanmıştır. Sonuçlar tüm izolatların (%100) UreC geni, ZapA geni, flaA geni ve mrp genine sahip olduğunu gösterdi. Dolayısıyla bu sonuçlar, izolatların tamamının (%100) oligomerizasyon aktivitesine ek olarak üre, proteazlar, hemolizin ve hemaglutinin üretme kabiliyetine sahip olduğunu göstermektedir. Tüm izolatlar rifampin (%90), amoksisilin (%85), ampisilin (%80), kloramfenikol (%80), tetrasiklin (%80) ve nalidik aside (%75) dirençli iken, tüm izolatlar siprofloksasine (%95), meropenem (%90), amikasin (%80) ve gentamisine (%65) duyarlıydı.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to discovery of certain virulence genes and phenotypic traits in human P. mirabilis isolates, isolation and diagnosis of P. mirabilis by biochemical tests and Vitek-2 system. And also it aims to study the effect of some antibiotics on P. mirabilis isolates. The research was conducted in Nasiriyah City/Dhi-Qar Governorate, Iraq, in the period between April 2021 and January 2022, and 70 urine and 30 wound samples were obtained from patients admitted to Al-Haboubi Hospital and Al-Hussein Training Hospital (33 males and 67 females, aged 10-65 years). Isolates diagnosis was made based on morphological and cultural characteristics of blood agar, MacConkey agar, nutrient agar as well as conventional biochemical tests and Vitek-2 identification system. Depending on these criteria, only 20 (13.3%) isolates were obtained from P. mirabilis. Numerous virulence factors, such as the synthesis of siderophores, colonization factor antigen (CFA), haemolysin, extracellular protease, swarming activity, and urease, were identified. The results showed that all isolates (100%) possessed UreC gene, ZapA gene, flaA gene and mrp gene. Therefore, these results show that all of the isolates (100%) have the ability to produce urea, proteases, hemolysin and hemagglutinin, in addition to oligomerization activity. Tested the sensitivity of isolates P. mirabilis about 15 types of antibiotics by disk diffusion method, and belonging to ten classes of antibiotics. All isolates were resistant to rifampin (90%), amoxicillin (85%), ampicillin (80%), chloramphenicol (80%), tetracycline (80%) and nalidic acid (75%), while all isolates were sensitive to ciprofloxacin (95%), meropenem (90%), amikacin (80%) and gentamicin (65%).