Diagnosis and statistical evaluation of klebsiella pneumoniae using molecular methods from some hospitals in Dhi-Qar governorate (Iraq)
Dhi-Qar vilayetindeki (Irak) bazı hastanelerden klebsiella pneumoniae'nin moleküler yöntemlerle teşhisi ve istatistiksel değerlendirmesi
- Tez No: 823057
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA ZAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada Temmuz ve Eylül 2022 tarihleri arasında yaşları 10-60 arasında olan Dhi-Qar (Irak) hastanelerinden 386 numune toplandı. Örnekler belirlendi; 69 Klebsiella spp. Diğerleri Escheirechia coli, Staphylococus aureus, Pseudomonas spp. ve Proteus, S. epidermidis ve Enterobacter spp. Biyokimyasal testlerin tanımlanmasında API 20E ve VITEK 2 sistemi kullanıldı. Disk difüzyon yöntemi, Kleibsila pnömoni örneklerinin idrar yolu enfeksiyonuyla kullanılan 15 antibiyotiğe karşı antibiyotik duyarlılığını değerlendirdi. Sonuçlara göre, gözlenen DNA konsantrasyonları spektrumunun yanı sıra genetik materyalin bütünlüğü (1.6-2.0) 47.4 ila 123.8 ng/L arasında değişmektedir. Polimeraz zincir reaksiyonu, 16S r-RNA, rmp-A, buna bağlı serogrupların (kfu genleri) dağıtım yolu enfeksiyonunu ve Kleibsila pnömoni numunelerinin moleküler tespitini incelemek için kullanıldı.Örneklerin 29'u (%60,4) K-1 serotipindedir ve 1283 bp boyutunda bir bant verir ve 14'ü (%29,2) K-2 serotipindedir ve 543 bp boyutunda bir bant verir. Bu çalışmanın bulguları, magA ve k-2A genotipinin, Kleibsila pnömonisinin K-1 ve K-2 serogruplarını tanımlamak için iyi bir biyobelirteç olabileceğini göstermektedir, çünkü bu serogruplar, K-1/K- olmayanlara göre önemli ölçüde daha fazladır. 2 serotip (K-1/K-2 olmayan; 5 sürüntü, %10,4). Bu çalışmada 366 klinik sürüntüden oluşan bir veri seti kullanıldı. Veri seti, hastanın tanımlayıcıları, yaşı, cinsiyeti, önceden var olan tıbbi durumları, antimikrobiyal direnci, yerleşim yeri, eğitim düzeyi ve sigara içme alışkanlıkları dahil olmak üzere çeşitli parametreleri kapsıyordu. Hastaların K. pneumoniae enfeksiyonuna yatkınlığını değerlendirmek için yukarıda bahsedilen değişkenlerin her biri için toplanan veriler üzerinde istatistiksel bir inceleme yapılmıştır.İncelenen değişkenler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkinin olup olmadığı Ki-Kare testi ile test edilmiştir. Ki-Kare testine göre sigara-antibiyotik direnci, konut-antibiyotik direnci ve eğitim-antibiyotik direnci değişkenleri arasında 0,05 anlamlılık düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study 386 samples were collected from hospitals in Dhi-Qar (Iraq)with ages 10-60 years old between July and September 2022. The samples were identified; 69 withKlebsiella spp. The others were Escheirechia coli, Staphylococus aureus,Pseudomonas spp. and Proteus, S. epidermidis, and Enterobacter spp. The API 20E and VITEK 2 system were used to identify the biochemical tests. The disc-diffusion method assessed the antibiotic sensitivity of Kleibsila pneumoniesamples against 15 rourenary tract infeictionnely used antibiotics. According to the results, the observed spectrum of DNA concentrations ranged from 47.4 to 123.8 ng/L, as well as the integrity of the genetic material (1.6-2.0).Polymerase chain reaction was used to study distribution pathway infection of 16S r-RNA, rmp-A, serogroups to it (kfu genes) and molecular detection of Kleibsila pneumonia samples.29 (60.4%) of the samples are of the K-1serotyp, yielding a band of 1283 bp in size, and 14 (29.2%) are of the K-2serotyp, yielding a band of 543 bp in size. The findings of this study indicate that the magA and k-2A genotype may be a good biomarker for identifying K-1 and K-2serogroups of Kleibsila pneumonie, as these serogroups were significantly extraabundant than the non-K-1/K-2serotyps (Non-K-1/K-2; 5 swabs, 10.4%). The present study employed a dataset comprising 366 clinical swabs. The dataset encompassed diverse parameters, including patient's identifiers, age, gender, pre-existing medical conditions, antimicrobial resistance, residential locality, educational attainment, and smoking patterns. A statistical examination was conducted on the collected data for each of the aforementioned variables to evaluate the predisposition of patients to K. pneumoniae infection.Whether there is a statistically significant relationship between the variables considered was tested with the Chi-Square test. According to the Chi-Square test, a statistically significant relationship was found at 0.05 significance level between smoking-antibiotics resistance, housing-antibiotics resistance, and education-antibiotics resistance variables.