Özel okulların okul öncesi eğitim kademesinde görev yapan bilişim teknolojileri öğretmenlerinin deneyimlerine yönelik durum çalışması
Case study on the experiences of ICT teachers working at preschool education level of private schools
  1. Tez No: 779497
  2. Yazar: AYŞE MERVE TOPAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERÇİN KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Ülkemizde resmi olarak okul öncesi eğitim kademesinde bilişim teknolojileri dersi bulunmamakla birlikte özel okulların okul öncesi eğitim kademesinde bu ders verilmektedir. Bu araştırma ile Ankara'da özel okullarda okul öncesi eğitim kademesinde derslere giren Bilişim teknolojileri öğretmenlerinin, yaşadıkları deneyimlerin tespit edilmesine yönelik çoklu durum çalışması yapılmıştır. Çalışma grubu, okul öncesi eğitim kademesinde derse giren/girmiş bilişim teknolojileri öğretmenleri olarak belirlenmiş olup çalışma grubunun seçiminde amaçlı örneklem seçme yöntemi kullanılmıştır. Araştırma 29.04.2022–25.08.2022 tarihleri arasında Ankara ili, merkez ilçelerinde yer alan, özel okullar bünyesinde okul öncesi eğitim kademesinde derse giren/girmiş 10 farklı kurumda çalışan 10 bilişim teknolojileri öğretmeni ile yapılmıştır. Veri toplama sürecinde yarı yapılandırılmış açık uçlu görüşme formu kullanılmıştır. Katılımcılar ile yüz yüze ve çevrimiçi toplantılar sayesinde iletişim kurulmuştur. Görüşmeler 15-38 dakika arasında sürmüştür. Veri analizinde içerik analizi tercih edilmiş bu amaçla MAXQDA yazılımından yararlanılmıştır. Yapılan görüşmelerde öğretmenler, okul öncesi çocuğuyla iletişim kurma, çocuğu derse adapte etme, duygusal veya fiziksel durumların üstesinden gelme, isteksizlik ve tablet kullanım alışkanlığı gibi sıkıntılar yaşadıklarını ifade etmişlerdir. Aynı zamanda, okul öncesi eğitimde sınıf yönetimi ve süre yönetiminde, çocuğun seviyesine inmekte ve ruh halini anlamakta sorunlar yaşadıklarını belirtmişlerdir. Öğretmenler; okul yönetiminin, velinin ve diğer öğretmenlerin beklentilerinin çok yüksek olduğundan, malzeme ve ortam desteğinin önemli olduğundan, beklentiyi karşılamak için çok çalıştıklarından bahsetmişlerdir. Ayrıca öğretmenler istek ve önerilerini paylaşmışlardır.
Özet (Çeviri)
Although there is no information technology course in the pre-school education level in our country, this course is given in the pre-school education level of private schools. With this research, a multiple case study was conducted to determine the experiences of Information Communication Technologies teachers who teach at the preschool education level in private schools in Ankara. The study group was determined as the information communication technologies teachers who attended the classes at the pre-school education level, and the purposeful sampling method was used in the selection of the study group. The research was carried out with 10 information communication technologies teachers working in 10 different institutions in the central districts of Ankara province, who are attending / entered pre-school education classes in private schools between 29.04.2022 and 25.08.2022. A semi-structured open-ended interview form was used in the data collection process. Communication was established with the participants through face-to-face and online meetings. The interviews lasted between 15-38 minutes. Content analysis was preferred in data analysis and MAXQDA software was used for this purpose. In the interviews, the teachers stated that they had difficulties in communicating with the preschool child, adapting the child to the lesson, overcoming emotional or physical situations, reluctance, and the habit of using tablets. At the same time, they stated that they had problems in classroom management and time management in pre-school education, getting down to the child's level and understanding their mood. Teachers mentioned that the expectations of management, parents and other teachers are very high, material and environment support is important, and they work hard to meet the expectation. In addition, teachers shared their requests and suggestions.