Bursa-Uludağ volfram ve skarn mineralizasyonunun ekonomik değerlendirilmesi
Economical usefulness Bursa-Uludağ Wolfram and scarn mineralization
- Tez No: 77952
- Danışmanlar: PROF. DR. MEFAİL YENİYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mineraloji Petrografi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
öz Bursa-Uludağ Volfram ve Skarn Mineralizasyonunun Ekonomik Değerlendirilmesi. Bursa Uludağ volfram yatağında ve yakın çevresinde yapılan çalışmaların değerlendirilmesi ve yatağın şu anki durumu adı altında yapılan yüksek lisans çalışmasıdır. Uludağ masifi, esas olarak hafifçe güneye yatık WNW-ESE uzanımlı asimetrik bir antiklinaldır. Masifin esas yapısını kristalen şistler ve granodiyorit plütonu oluşturur. Bunların üzerine Permokabonifer tabakaları ve neojen karasal tortulları gelir. İnceleme alanında; gnays, amfibolşist, kalsitik ve dolomitik mermerlerden oluşan bölgesel başkalaşım kayaçları ve bunları kesen granodiyorit bileşimli intrüzif bir kütle granodiyorit porfir ve aplit daykları ile kuvars dayklan yüzeylenir. Metamorfik birimlerde görülen kıvrım eksenlerinin yönlemleri genel olarak N60- 80W'dır. Sahada çoğunlukla NE-SW, NW-SE doğrultulu faylar izlenir. Yatakta beş ayrı cevher zonu ve tipi vardır. Granat piroksen skarn zonu, manyetitli karmaşık skarn zonu, cevherli altere granodiyorit, cevherli aplit ve granodiyoritik apafizler ve hidrotermal damarlardır. Yatağın toplam rezervi 16.587.177 ton olup, bunun 6.698.338 tonu % 0,44 W03 tenörlü görünür, 796.638 tonu %0,41 W03 tenörlü görünür, muhtemel 5.302.171 tonu % 0,39 W03 muhtemel ve 3.790.030 tonu da mümkün rezervdir. Uludağ Volfram Yatağı; granodiyorit-mermer dokanağı ve dokanağa yakın mermerler içinde oluşmuş hidrotermal kökenli kontak metazomatik bir yataktır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Ekonomical Usefulness of Bursa-Uludağ Wolfram and Scarn Mineralization The purpose of this study is to evaluate the studies accried out in Bursa-Uludağ Wolfram Beds and the surroundings and the study of master licencing status of the bed in the present. The Uludağ massive is an assimetrical antı-clinale which is lighty inclined to south which lies at WNW-ESE longitudinals. The main structure of the massive is of cristallised shists and granodiorite plutons. The permocarboniferral layers and neogene land sedimantary takes place over these layers. The study area is made of districtal metamorphism of gneis, amphibolshist, a calsitic and dolomytic marblesand granodiorite composed intrusive massive granodiorite porphire and aplite dikes with quarts on the surface. The directions of the bent centerlines which are seen in the metamorphic units are N60-80W in general. The directional faults are seen in general of NE-SW, NW-SE directions in the area. There are five different ore zones and types in the bedding. These are granade pyrocsene zone, the composite scarn zone with magnesite, alterate ored granodiorite, ored aplite and granodiorytic apophizes and the hydrothermal veins. The total of the bedding reserve is 16.587.177 tons of which is seen is as tenored 0,44 % W03 in 6.698.338 tons. Some part of which is seen as tenored 0,41 % W03 in 796.638 tons. Some probable quantity, of which is seenis 0,39 % W03 of 5.302.171 tons and the possible reserve is 3.790.030 tons. The Wolfram Bedding of Uludağ is a bedding of hydrothermal origin contact metasomatic bedding that is developped in the granodiorytie marble touching and likeyl marbles.