Elektromagnetik dalgaların kayıplı, periyodik, karmaşık yapılarda yansıma ve taşıma karakteristikleri
Reflection and transmission characteristics of electromagnetic waves in lossy periodic composite structures
- Tez No: 77951
 - Danışmanlar: PROF. DR. TANER BULAT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 67
Özet
oz ELEKTROMAGNETİK DALGALARIN KAYIPLI, PERİYODİK, KARMAŞIK YAPILARDA YANSIMA VE TAŞIMA KARAKTERİSTİKLERİ Bilgi aktarımı için geleneksel kabloların yerine artık cam-lifler(fiber) kullanılmaktadır. Cam-liflerle bilgi taşıma hatlarında, katkı maddelerine bağlı olarak, kırmızı altı ışık kul lanılmaktadır. Cam lifler, bilgi taşıma bandının geniş olması nedeni ile aynı anda pek çok bilgiyi bir arada taşıyabilmektedirler. Halen okyanus altından geçen ve bilgisayarla rı birbirine bağlayan internet ağında cam lifli kablolar kullanılmaktadır. Ancak cam liflerin mekanik titreşimlere dayanıklı olmamaları nedeniyle çeşitli ve farklı liflerin yapımı üzerinde çalışmalar sürmektedir. Bunlardan bir örnek Grafit-Epoxy fiberlerdir. Mekanik darbelere ve gerilmelere dayanıklı olan bu tür fiberler özellikle hareketli araçlarda (örneğin uçaklarda) yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Grafit-Epoxy fiberlerin ek yapılabilme özellikleri vardır. Çev reden ne oranda gelen e.m.d'lardan etkilendikleri halen araştırma konusudur. Bu çalışmada amacımız bir arada bulunan bu tür liflerin e.m.d'lardan ne oranda etki lendiklerini teorik olarak incelemektir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT REFLECTION AND TRANSMISSION CHARECTERISTICS OF ELECTROMAGNETIC WAVES IN LOSSY PERIODIC COMPOSITE STRUCTURES Instead of traditional cables, the glass fiber cables are used for data transmition. In fiber glass cables, depending on doped elements the infrared light used for data transmition. Because of the high frequency of the light. The band, which carry infor mation is also wide. Novadays for internet connection between continents is glass fiber cables are used. But the glass fibers are sensitive against mechanical vibrations. For this reason, research is continued for other kind of fibers. One of the a new kind of fiber is the Graphit-Epoxy fiber. İt is unsensitive against mechanical vibration and used widely in vehicles ( a.g. aircrafts ). The Graphit-Epoxy fibers can be repaired. But, how they be effected, by the environmental E.M.Waves is under investigation. I investigate theorically the ratio of the electromagnetic absorbtion, of the E.M.Field by the Graphit-Epoxy fibers from the environment against the frequency.