Uluslararası göç ve işgücü piyasası arasındaki ilişki: Ampirik bir uygulama
The relationship between international migration and labor market: An empirical application
- Tez No: 779527
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Hızla artan nüfus sorununun yanında, mülteci krizi ve artan göç hareketleri nedeniyle göç sorunları son yıllarda daha da ön plana çıkmıştır. Kökeni ne olursa olsun göçlerin toplum üzerinde önemli etkileri bulunmaktadır ve bunlar tartışmalı olabilmektedir. İktisadi perspektifte göçler, hem tüketici talebine hem de mal ve hizmet üretiminde kullanılan emek talebine katkıda bulunabilir. Göçün ekonomik etkileriyle ilgili tartışmalar eğitim ve istihdam gibi alanlarda politikaların oluşturulmasında son derece önemlidir. Bu nedenle bu tez çalışmasının amacı, 1990-2019 dönemi baz alınarak en çok göçmen barındıran 7 ülkenin uluslararası göç ve işgücü piyasası arasındaki ilişkinin ekonomik etkilerini ampirik yönden incelemektir. Bu doğrultuda, paneli oluşturan birimler arasında yatay kesit bağımlılığını dikkate alan Durbin-H ve heterojen katsayıların tahminine imkan sağlayan CCE tekniklerine dayalı ekonometrik modeller kullanılmıştır. Seriler arasındaki nedensellik ilişkisi Kónya tarafından geliştirilen bootstrap panel nedensellik testi ile analiz edilmiştir. Tahmincilerden elde edilen bulgular, işgücü piyasasının uluslararası göç üzerinde etkili olduğunu göstermektedir. Bu bulgulara dayanarak işgücü piyasasında açık veren ve büyük sermayeli ülkelerin uluslararası göçe neden olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Buna ek olarak nedensellik analizinden elde edilen bulgular, göçlerden ücretlere doğru tek yönlü bir nedensellik ilişkisinin olduğunu göstermektedir. Bu bulgu, bahsi geçen ülkelerde meydana gelen göç hareketlerinin ücret seviyelerini değiştirme gücüne ve kapasitesine sahip olduğunu göstermektedir. Çalışma ayrıca, uluslararası göçlerin emek zengini ile sermaye zengini ülkeler arasındaki ücretlerde ortaya çıkan farklılıklardan kaynaklandığını savunan Neoklasiklerin makroekonomik göç teorisi ile de uyumlu bulgular elde etmiştir.
Özet (Çeviri)
In addition to the rapidly increasing population problem, migration problems have become more prominent in recent years due to the refugee crisis and increasing migration movements. Whatever their origin, migrations have significant impacts on society and these can be controversial. From an economic perspective, migrations can contribute to both consumer demand and the demand for labor used in the production of goods and services. Discussions about the economic effects of migration are extremely important in policy making in areas such as education and employment. Therefore, the aim of this thesis is to empirically examine the economic effects of the relationship between international migration and labor market in the 7 countries with the highest number of immigrants, based on the period 1990-2019. In this direction, econometric models based on Durbin-H, which takes into account the cross-sectional dependence between the units forming the panel, and CCE techniques that allow the estimation of heterogeneous coefficients were used. The causality relationship between the series was analyzed with the bootstrap panel causality test developed by Kónya. Findings from the estimators show that the labor market has an impact on international migration. Based on these findings, it has been concluded that countries with a deficit in the labor market and large capitals cause international migration.In addition, the findings from the causality analysis show that there is a unidirectional causality relationship from migration to wages. This finding shows that the migration movements in the mentioned countries have the power and capacity to change wage levels. The study also provides findings consistent with the neoclassical macroeconomic migration theory, which argues that international migration is caused by the differences in wages between labor-rich and capital-rich countries