Essays on migration and socio-economic factors
Göç ve sosyo-ekonomik faktörler üzerine makaleler
- Tez No: 814181
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE BARLIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Uluslararası göçmenler, 2023 yılında dünya nüfusunun %3.6'sını oluşturmuştur. Göç, göçmen gönderen ve alan ülkeler üzerinde sosyal, siyasal ve ekonomik etkilere sahiptir. Bu tez, göçün çeşitli sosyo-ekonomik konular üzerindeki etkilerini inceleyen üç makale sunmaktadır. Bu bağlamda, tez, en fazla göçmen alan ülkelerden biri olan ABD'de göçmenlerin çalışma saatleri ile ölüm riski arasındaki ilişkiyi ve son yıllarda dünyanın en çok Suriyeliye ev sahipliği yapan Türkiye'de göçmen akımının suç ve işgücü piyasası üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Teze giriş bölümü olan birinci bölümde uluslararası göç hakkında bilgi verilmektedir. İkinci bölüm, ABD'deki yaşlı göçmenler arasında uzun çalışma saatleri (LWH) ile ölüm arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Analiz sonuçları, haftada 50 saat veya daha fazla çalışma ile tüm nedenlere bağlı ölüm arasında anlamlı bir ilişki olmadığını göstermektedir. Tezin üçüncü ve dördüncü bölümlerinde Türkiye'deki Suriyeli sığınmacıların ülke üzerindeki sosyo-ekonomik etkilerine odaklanılmaktadır. Üçüncü bölüm, kitlesel ve beklenmedik Suriyeli göçmen akınının Türkiye'deki açık iş oranları ve iş bulma oranları üzerindeki etkisini incelemektedir. Sonuçlar, Suriyeli göçmenlerin Türkiye işgücü piyasasında verili işsizlik oranı için doldurulmayan açık pozisyonların ve iş arayanların sayısını azaltarak emek piyasasında eşleşme etkinliğini artırdığını ve işgücü piyasası koşullarını iyileştirdiğini göstermektedir. Farklı meslek grupları için de aynı analizler yapılmıştır. Sonuçlar katsayıların işaretlerinin aynı olduğunu ancak büyüklük ve anlamlılık açısından farklılıklar olduğunu göstermiştir. Dördüncü bölümde, Suriyeli göçmen sayısındaki artışın Türkiye'deki hapsedilme oranları üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Sonuçlar, Suriyeli akınının Türkiye'de hapsedilme oranları üzerinde etkisi olmadığını göstermektedir. Son bölüm olan Genel Sonuçlar ve Tartışma bölümü bu üç ampirik çalışmanın sonuçlarını bir çatı altında toplamakta, genel çıkarımlar yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
International migrants accounted for 3.6 percent of the world's population in 2023. Migration has social, political, and economic effects on both sending and receiving countries. This thesis presents three essays on the effects of migration on various socioeconomic outcomes. In this respect, the thesis examines the relationship between the working hours of migrants and the risk of death in the USA, which is one of the countries that receive the most immigrants, and how the migration influx affects crime and the labor market in Türkiye, which is the country that hosts the most Syrians in the world in recent years. The introduction sets the stage by portraying conceptual issues regarding international migration. Following the introduction, the second section investigates the relationship between long working hours (LWH) and mortality among older immigrant populations in the U.S. The results of analyses indicate that there is no significant association between working 50 h/week or more and all-cause mortality. The third and fourth sections of the thesis focus on the socioeconomic effects of Syrians in Türkiye. The third section examines the impact of the massive and unexpected influx of Syrians on the job vacancy rates and job-finding rates in Türkiye. The results indicate that Syrians increase matching efficiency and improve labor market conditions by reducing the number of unfilled vacancies and job seekers for a given unemployment rate in the Turkish labor market. The same analyses were performed across occupations. The results show that the signs of the coefficients are the same but there are differences in magnitude and significance among them. In the fourth section, the impact of an increase in the number of Syrian immigrants on Türkiye's incarceration rate was investigated. The results indicate that the Syrian influx has no impact on the incarceration rate in Türkiye. The last section, General Conclusions and Discussions brings together the results of the three empirical studies and draws general conclusions.