Tunceli yöresi halk oyunları ve bu halk oyunlarına ait geleneksel giyim kuşam
Tunceli regional folk dances and traditional clothing
- Tez No: 779530
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP TEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Miras ve Kültür Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Yeryüzünün farklı bölgelerine yerleşip orada yaşayan insanlar, çeşitli kültürlerin oluşmasını sağlamışlardır. Bu kültürler de toplumda yaşayan insanların ortak değerlerinden meydana gelmiştir. Kültürün içinde yer alan ve onu meydana getiren toplumlar için önemli olaylardan biri de halk oyunlarıdır. Bir milletin yaşatılmasının en önemli olaylarından biri olan halk oyunlarının nesilden nesile aktarılarak devam ettiği bilinmektedir. Halk oyunlarının günümüzde insanların dil, din, ırk vb. gibi kavramları önemsemeden bir araya gelebildikleri ve toplumların etkileşim sağladıkları gerçeklerden birisi olduğu görülmektedir. Bu çalışmada, Türk halk oyunları tanımlanmaya çalışılmış ve halk oyunlarının tarihçesinden bahsedilmiştir. Çalışmada, Türk halk oyunlarının başlangıçtan günümüze gelişim aşamalarından bahsedilmiştir. Türk halk oyunlarının bölgelere göre gruplandırılması ve adlandırılması; Doğu ve Güneydoğu bölgesi Halay, Kuzeydoğu bölgesi Bar, Karadeniz bölgesi Horon, Ege bölgesi ise Zeybek şeklindedir. Adlandırmalardan biri olan Halay oyunu oynandığı yörenin sözlü kültürünü ve karakteristiğini yansıtan halkbilim unsurlarından biridir. Bu tez çalışmasında, Tunceli yöresinin halk oyunlarının kayıt altına alınması amaçlanmıştır. Halk oyunlarının Türk toplumu üzerindeki öneminden söz edilmiştir. Türk halk oyunlarından biri Halay oyunu üzerine ve Tunceli yöresi oyunları üzerine yapılan çalışmalardan bahsedilmiştir. Ayrıca tez çalışmasında, Türk halk oyunları ile ilgili kavramlar hakkında bilgi verilmiş ve Tunceli yöresi halk oyunlarından bahsedilmiştir. Bu bağlamda Tunceli yöresi halk oyunlarının da bölgenin kültürünü yansıtan halkbilim unsurlarından olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
People who settled in different parts of the world and lived there created various cultures. These cultures are formed from the common values of the people living in the society. Folk dances are one of the important events for the societies that take part in the culture and create it. It is known that folk dances, one of the most important events of the survival of a nation, continue by being transferred from generation to generation. Folk dances today people's language, religion, race, etc. It is seen that it is one of the facts that societies can come together without caring about such concepts and that societies interact. In this study, Turkish folk dances were tried to be defined and the history of folk dances was mentioned. In the study, the development stages of Turkish folk dances from the beginning to the present are mentioned. Grouping and naming Turkish folk dances according to regions; The East and Southeast region is Halay, the Northeast region is Bar, the Black Sea region is Horon, and the Aegean region is Zeybek. Halay, one of the namings, is one of the folklore elements that reflects the oral culture and characteristics of the region where it is played. In this thesis, it is aimed to record the folk dances of Tunceli region. The importance of folk dances on Turkish society has been mentioned. Studies on Halay, one of the Turkish folk dances, and the dances of the Tunceli region are mentioned. In addition, in the thesis study, information was given about the concepts related to Turkish folk dances and folk dances of the Tunceli region were mentioned. In this context, it has been seen that the folk dances of the Tunceli region are among the folklore elements that reflect the culture of the region.