Ameliyathanelerde tek kullanımlık örtülerle yeniden kullanılabilir kumaş örtülerin maliyet analizi
Cost analysis of single-use covers and reusable fabric covers in operating rooms
- Tez No: 779533
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN GÜNGÖR TANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Yönetimi, Hospitals, Healtcare Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Sağlıkta artan maliyetleri azaltmak, hizmet kalitesini yükseltmek, hastaların ve çalışanların memnuniyet oranını arttırmak hastanelerin temel hedefleri arasındadır. Ameliyathanelerde bakteri, kan ve vücut sıvılarıyla temasın önüne geçilebilmesi için kullanılan ameliyat örtüleri ve cerrahi giysiler, tek kullanımlık veya tekrar kullanılabilir olabilmektedir. Bu örtüleri seçerken kalitenin yanı sıra maliyet faktörü de göz ardı edilmemelidir. Kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması için maliyet analizi yapılması önemlidir. Bu çalışma, 2021 yılında araştırmanın yapıldığı kurumda, belirlenen ameliyat grupları için kullanılan örtü çeşitlerinin tek kullanımlık olması ile yeniden kullanılabilir olması durumlarında sağlık kurumuna getireceği maliyetin karşılaştırılmasını yaparak daha az maliyetli olan seçeneği ortaya koymak ve hastane bütçesine olan yükü belirlemeyi amaçlamıştır. Yapılan maliyet analizi çalışmasının sonucunda 2021 yılında gerçekleşen By-Pass ameliyatları, Trans-Uretral Rezeksiyon (TUR) ameliyatları, Artroskopi ameliyatları ve minör müdahaleler olmak üzere toplam 2043 ameliyatta kullanılan setlerde tekrar kullanılabilir örtülerin kullanılmasının tek kullanımlık örtülere göre daha maliyetli olduğu ortaya çıkmıştır. Yeniden kullanılabilir kumaşlar için en büyük maliyet kalemini otoklav bakım ve onarım maliyetleri oluşturmaktadır. Analiz sonucunda çalışmaya dahil edilen cerrahi gruplarda tek kullanımlık örtü kullanılması halinde %41,93 oranında tasarruf sağlanabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of hospitals is to reduce costs, increase the quality of service and increase patient and employee satisfaction.Surgical drapes and surgical clothes used in operating rooms to prevent contact with bacteria, blood and body fluids can be disposable or reusable. When choosing these covers, they should be of high quality and the cost factor should not be ignored. Cost analysis is important for the effective and efficient use of public resources. This study aims to explore the low cost type of drapes used in health operations and their burden on the hospital budget by making a comparison between disposable and reusable drapes in the light of the data of the selected operations in 2021 held in the institution on which the research was conducted into account. As a consequence of the cost analysis made, it turns out that reusable drapes are more costly than the disposable ones taking the sets into account used in total of 2043 operations in 2021 including By-Pass surgeries, Trans-Urethral Resection (TUR) surgeries, arthroscopy surgeries and minor interventions. As a result, this study argues that the disposable covers are more cost-effective than the reusable covers. Auto clavemaintenance and repair costs seem to constitute the highest cost elements for reusable fabrics. As a result, this study presents that 41.93% amounts of the related costs could be saved if disposable drapes had been used in the surgical groups included in the study.