Relationship of serum hepcidin level and iron over load with COVID19 Iraqi patients
Serum hepsidin düzeyi ve aşırı demir yüklenmesinin COVID19 Iraklı hastalarla ilişkisi
- Tez No: 779538
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN ÜRKER, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMED DRAWEESH AL-RUBAIE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Coronavirüs hastalığı (COVID-19), ciddi bir akut solunum sendromudur. Etiyolojik ajanı, ilk olarak Aralık 2019'da Çin'de tanımlanan yeni beta koronavirüs SARS-CoV-2'dir. Demir (Fe), hemoglobin ve miyoglobinin temel bir bileşenidir ve dolayısıyla oksijenin taşınmasını, geçiş dokusunun depolanmasını ve hücresel kullanımını kolaylaştırır. Ek olarak demir (Fe), mitokondri içindeki sitokromlarda elektron taşıma zincirinde elektron transferine aracılık ederek önemli rollere sahiptir. Hepsidin, sistemik demir homeostazını kontrol eden bir karaciğer peptid hormonudur. İlk olarak 2000 yılında insan kanı ultrafiltratlarından antimikrobiyal aktiviteye sahip karaciğer kaynaklı sisteminden zengin bir peptit olarak izole edilmiştir. Bu nedenle karaciğerde eksprese edilen antimikrobiyal peptid 1 (LEAP-1) olarak adlandırılmıştır. Vücut demir homeostazı için kritik olan hücrelerden kan dolaşımına demir akışını negatif olarak düzenler. Hepsidin, ferroportin içselleştirmesi ve bozunması nedeniyle makrofajlardan demir salınımını engelleyerek hipoferremiye katkıda bulunur. Makrofajların aktivasyonu, belirgin hiperferritinemi ile hemofagositik sendromları taklit edebilir ve ayrıca sitokin fırtınasına katkıda bulunabilir. Fonksiyonel demir eksikliği, inflamasyon anemisinin önemli bir belirleyicisidir ve hem oksijen algılamasını hem de lenfosit fonksiyonunu değiştirebilir. Birleştirildiğinde, bu mekanizmalar hastalığın şiddetine katkıda bulunabilir. Hipoferremi genellikle ciddi COVID19 vakalarında rapor edilmiştir. Ve kötüleşen bir klinik gidişata katkıda bulunan faktör olarak önemli bir rol oynayabilir. Vücut demir homeostazının sürdürülmesi, eritropoietik ihtiyaçların karşılanması ve daha önce kullanılmış demirin temizlenmesi için depolardan demir alımının ve mobilizasyonunun kontrolü için mekanizmalar gerektirir. Bu nedenle demir tüketen hücreler ile demir alıp depolayan hücreler arasındaki iletişim sıkı bir şekilde düzenlenmelidir. Son çalışmalar, tek demir salınan ferroportin yoluyla demirin bağırsak emilimini ve makrofaj salınımını yönlendirerek sistemik demir homeostazının düzenlenmesinde bu önemli rolü oynayanın karaciğer tarafından üretilen peptit hormonu hepsidin olduğunu göstermektedir. Mevcut araştırmanın amacı, serum hepsidin düzeyi ile aşırı demir yükünün COVID19 Iraklı hastalarla ilişkisini araştırmaktır. Bu amaçla, aşırı demir yükü olan 50 COVID19 hastası (Grup 1), aşırı demir yükü olmayan 50 COVID19 hastası (Grup 2), COVID19 olmayan 25 aşırı demir yükü olan hasta (Grup 3) ve 25 sağlıklı kontrol (Grup 4) çalışıldı. Bu hastalarda hepsidin ve Fe düzeyleri değerlendirildi. Bu araştırmadan elde edilen sonuçlara göre Fe parametresi açısından dört grup arasında anlamlı bir fark (varyans analizi) vardır (P = 0.0001 **). Bu nedenle, aşırı demir yükü olan ve aşırı demir yükü olmayan COVID19 hastaları, COVID19 olmayan ve sağlıklı deneklere kıyasla önemli ölçüde daha düşük Fe seviyelerine sahiptir. Ayrıca hepsidin parametresi (P = 0.0001 **) açısından dört grup arasında anlamlı bir fark (varyans analizi) vardır. Bu nedenle, aşırı demir yükü olan ve aşırı demir yükü olmayan COVID19 hastaları, COVID19 olmayan ve sağlıklı gönüllülere kıyasla önemli ölçüde daha yüksek hepsidin seviyelerine sahiptir.
Özet (Çeviri)
Covid sickness 19“(COVID-19)”is a severe and dangerous breathing disorder aimed at which the etiologic special is the clever beta Covid SARS-CoV-2portrayed in ultimate 2019 in China. Iron (Fe) is a fundamental part of hemoglobin and myoglobin and accordingly works with the vehicle, temporary tissue stockpiling, and cell utilization of oxygen. It additionally plays significant parts in cytochromes inside mitochondria, interceding the alternate regarding electrons in the electron put band. Hepcidin is one of the peptide chemicals found in the liver that switches iron balance. It was primitive disengaged in 2000 from humane blood filtering as liver-determined cysteinerich peptide by antimicrobieal movement; subsequently, it named liver-communicated antimcrobial peptide1 (LEAP-1). It regulates levels of iron flow from cells to the main bloodstream and is considered one of the very important things that balance iron in the human body. Hepcidin is involved in oligohydramnios by inhibit iron export from macrophage due to uptake and dispersal of ferroportin. It may cause activation of macrophages to mimic the hyperproteinemia-associated autophagy syndrome and is involved in greater proportions in the storms cytokine. Function iron deficeincy in turn, a main determine of inflammatory anemai, and may alter the oxygein-sensing function besides function of lymphocytes. Therefore, thos mechanism may be involved in the severity of the disease. Hypoviralemia has been reliably report in stark COVID-19, and can play important roles as a contributory component of clinical course catabolism. The upkeep of body iron homeostasis requires instruments for the control of iron take-up and activation from stores, to address erythropoietic issues, and for rummaging recently utilized iron. Hence, the correspondence between these cells that consume cells and iron that secure and store iron should be firmly controlled. Late examinations demonstrate that it is the liver delivered peptide chemical hepcidin that assumes this significant part in this guideline of foundational iron homeostases by coordinating these gastrointestinal retention and macrophages arrival iron by means of the exporter soles iron ferroportin. The aim of proposed resaerch is to investigate the relationship of serum hepciden level and iron over load with COVID19 Iraqi patients. For this purpose, 50 COVID19 patients with iron over load (Group 1), 50 COVID19 patients with no iron over load (Group 2), 25 non COVID19 patients with iron over load (Group 3) and 25 healthy controls (Group 4) were selected and the level of hepcidin and Fe were evaluated in these patients. The obtained results in this research show that: There is a differenc between the four group in terms of iron coefficients (P = 0.0001 **) so that patients with COVID19 with iron overload and with no iron overload, have significantly lower Fe levels compared to non COVID19 and healthy subjects. Also, there is a signifiecant differenc (analysis of variance) between the four group in terms of hepcidin parameter (P = 0.0001 **).