Lineer süzgeç tasarımı ve adapazarı civarı düşey elektrik sondaj verilerine uygulanması
Linear filter design and its application to the resistivity sounding data of Adapazarı vicinity
- Tez No: 77954
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
rv ÖZ LİNEER SÜZGEÇ TASARIMI VE ADAPAZARI CİVARI DÜŞEY ELEKTRİK SONDAJ VERİLERİNE UYGULANMASI Son zamanlarda, bilgisayar teknolojisindeki gelişmeler doğrultusunda Jeofizik biliminin ve dolayısıyla özdirenç yöntemlerinin uygulanabilirliği sürekli artmaktadır. Model eğrilerin, Lineer Süzgeç Yöntemi ile bilgisayarda hızlı bir şekilde hesaplanması olanağının doğmasıyla yeni bir dönem açılmış, DES eğrilerinin yorumlanmasında, sonucun doğruluğu her aşamada kontrol edilebilir hale gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, yatay tabakalı ortamlardan elde edilen, DES eğrilerinin sağlıklı bir şekilde değerlendirilebilmesidir. Bu değerlendirme esnasında, çeşitli değerlendirme yöntemlerinden Direkt Değerlendirme Yöntemi içerisinde yer alan, Lineer Süzgeç Yöntemi seçilmiştir. Yöntem, oldukça saçılmış bir görünüm sergileyen, Adapazarı civan DES verilerine uygulanmıştır. Arazi ölçülerinin alınmasında, günümüzde en yoğun kullanılan elektrod açılımlarından Schlumberger elektrod dizilimi seçilmiştir. Yöntemin uygulanması esnasında, arazi ölçülerinden elde edilen DES eğrilerinin bazı gürültüler içerdikleri görülmüştür. Bu gürültülerin çeşitli nedenlerle oluştukları ve değerlendirme esnasında yanılgılara neden oldukları bilinmektedir. Bu yanılgıların ortadan kaldırılması için, gelişmiş bilgisayar olanaklarından yararlanmak suretiyle, arazi verilerine uygun yeni süzgeç katsayıları belirlenmiş ve sözkonusu gürültülerin olumsuz etkileri yok edilmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak, süzgeçlenmemiş ve süzgeçlenmiş arazi eğrilerinden tabaka parametreleri elde edilerek karşılaştırılmaları yapılmış, seçilen çalışma alam için süzgeçlenmiş arazi eğrileri yorumlanmıştır. Elde edilen sonuçların bölgedeki sondajlarla korele edilmesiyle yöntemin çok etkin sonuçlar verdiği görülmüştür. Yapılan bu çalışmalardan hareketle, Lineer Süzgeç Yönteminin avantaj ve dezavantajları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT LINEAR FILTER DESIGN AND ITS APPLICATION TO THE RESISTIVITY SOUNDING DATA OF ADAPAZARI VICINITY The science of Geophysics and methods of resistivity increase in their applicable depending on the recent development of computer technology. Computing of model curves with Linear Filtering Method (LFM) have broken new ground for the interpretation of Resistivity Sounding (RS) curves and controlling the its reliability for each step of analysis. The purpose of this study is to interpret reliably of RS curves obtained from horizontal layers using the Schlumberger electrode arrangement. LFM is that one of the various interpretation techniques were selected for the computation of filtering coefficients since it is more suitable to try difference filtering coefficients. RS curves obtained from the field measurements were found to have some noises leading to misinterpretation of field curves after the LFM applied the field data to analyze. In order to avoid of misinterpreting field data, new filtering coefficients were originally developed in this study by using of the developed computer facility and understood to be very effective in the elimination of the noises. In conclusion, layers parameters obtained from filtered and non-filtered field curves were compared with respect to each other and understood the developed filtered coefficients in this study to be very effective in interpreting of curves. Advantage and disadvantages of LFM were discussed in detail.