KOAH hastalarında sanal gerçeklik ile yaptırılan solunum ve öksürük egzersizlerinin öz etkililik ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of virtual reality respiratory and coughing exercises on self-efficacy and quality of life in COPD patients
  1. Tez No: 779543
  2. Yazar: EMRAH AY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAĞFİRET KAŞIKÇI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Bu araştırma sanal gerçeklik ile yaptırılan solunum ve öksürük egzersizlerinin öz etkililik ve yaşam kalitesine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metod: Araştırma,ön test son test randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak yürütüldü. Araştırma Atatürk Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Merkezinin Göğüs Hastalıkları kliniğinde yapıldı. Araştırma Aralık 2021- Ocak 2023 tarihleri arasında yürütüldü. Veriler kişisel bilgi formu, KOAH Değerlendirme Testi, SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği (YKÖ) , KOAH Öz-Etkililik Ölçeği ve Borg Dispne Skalası kullanılarak toplandı. Ayrıca işlem öncesi hastaların kalp atım hızı ve sonrası oksijen satürasyon değeri ölçümleri yapıldı. Verilerin değerlendirilmesinde; ortalama, sayı, yüzdelik dağılımlar, bağımlı ve bağımsız gruplarda t-testi analiz yöntemleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was conducted to determine the effect of breathing and coughing exercises performed with virtual reality on self-efficacy and quality of life. Materials and Methods: The research was conducted as a pretest posttest randomized controlled experimental study. The research was carried out in the Chest Diseases Clinic of Atatürk University Research and Application Center. The research was carried out between December 2021 and June 2022. Data were collected using personal information form, COPD Assessment Test (CAT), SF-36 Quality of Life Scale (QQL), COPD Self-Efficacy Scale and Borg Dyspnea Scale. In addition, the patients' heart rate and oxygen saturation values were measured before the procedure. In the evaluation of the data; mean, number, percentile distributions, t-test analysis methods were used in dependent and independent groups.