Şizofreni hastalarında psikolojik sağlamlığın içselleştirilmiş damgalanma ve öfke ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of psychological resilience with internalized stigma and anger of patients with schizophrenia
- Tez No: 779545
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YETER SİNEM ÜZAR ÖZÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Toplumsal kalıp yargıların benimsenmesi, yapılan damgalamaları bireyin kendi benliğine yöneltmesi ve bunların kabullenmesi olarak tanımlanan içselleştirilmiş damgalanma, şizofreni hastalarının benlik saygısını önemli oranda düşürmektedir Dolayısıyla, içselleştirilmiş damgalanma şizofreni hastalarının işlevselliğini, toplumla ilişkisini, yaşam kalitesini olumsuz etkilemekte, şizofreni sürecinin yönetimini zorlaştırmakta ve bu bireyleri savunmasız kılmaktadır. İçselleştirilmiş damgalama aynı zamanda bireylerin utanç, değersizlik, suçluluk ve öfke duygularını yoğun şekilde yaşamalarına yol açmaktadır. Öfke düzeyi yüksekliğinin ise temelde bireysel suçlulukları içerdiği, toplumsal işlevsellikte ve etkileşimde azalma ile ilişkili olduğu ve agresyon ile sonuçlanma olasılığının yüksek olduğu görülmektedir. Şizofreni sürecinde sözü edilen sorunları bazı bireyler yoğun şekilde deneyimlerken ve yönetmekte zorlanırken, bazı bireyler ise bu zorluklarla baş edebilmekte ve yaşamlarını optimum işlevsellik ile devam ettirebilmektedir. Bu anlamda, kriz yaratan tehditler karşısında sağlam durabilmek, sürece uyum sağlayabilmek, onlarla baş edebilmek ve kriz öncesi yaşantıya dönerek işlevselliği koruyabilmek olarak tanımlanan psikolojik sağlamlık etkili olabilmektedir. Böylece, birey için tehdit yaratan süreçlere karşı esnek olabilmeyi, stres yaşantısından daha az olumsuz etkilenmeyi, sürece daha hızlı uyum sağlayabilmeyi ve önceki yaşam koşullarına tekrar dönebilmeyi kolaylaştırarak ruh sağlığı sorunlarına karşı korucuyu etki göstermektedir Planlanan bu çalışma ile şizofreni hastalarının psikolojik sağlamlık düzeylerinin içselleştirilmiş damgalanma ve öfke ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Internalized stigma, which is defined as the adoption of social stereotypes, directing the stigma to the individual's self and accepting them, significantly reduces the self-esteem of schizophrenia patients. Therefore, internalized stigma negatively affects the functionality, relationship with society, quality of life of patients with schizophrenia, makes the management of the schizophrenia process difficult and renders these individuals vulnerable. Internalized stigma also causes individuals to experience intense feelings of shame, worthlessness, guilt and anger. It is seen that the high level of anger mainly includes individual guilt, is associated with a decrease in social functionality and interaction, and it is likely to result in aggression. While some individuals experience and manage the problems mentioned in the schizophrenia process intensely, some individuals are able to cope with these difficulties and continue their lives with optimum functionality. In this sense, psychological resilience, which is defined as being able to stand firm against threats that create a crisis, to adapt to the process, to cope with them, and to preserve functionality by returning to pre-crisis life can be effective. Thus, it acts as a protector against mental health problems by facilitating flexibility against processes that pose a threat to the individual, being less adversely affected by stress experiences, adapting to the process faster and returning to previous living conditions. With this planned study, it is aimed to examine the relationship between psychological resilience levels of schizophrenia patients and internalized stigma and anger.