Algılanan örgütsel destek, örgütsel adalet ve öğretmen iyi oluşu arasındaki ilişki
The relationship between perceived organizational support, organizational justice, and teacher well-being
- Tez No: 779555
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA KILIÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin örgütsel destek, örgütsel adalet ve iyi oluş algılarını tespit etmek, bu değişkenlerin arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak ve öğretmenlerin örgütsel destek ve adalet algılarının iyi oluşlarını yordayıp yordamadığını tespit etmektir. Yöntem: Çalışmada, algılanan örgütsel destek, örgütsel adalet ve öğretmen iyi oluşu arasındaki ilişkiyi tespit etmek için nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel model kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini tabakalı örnekleme yöntemiyle seçilen, Elazığ ili merkez ilçesinde 10 farklı lise ve ortaokulda görev yapan 519 öğretmen oluşturmaktadır. Bu çalışmada veriler Warwick-Edinburgh Mental İyi Oluş Ölçeği, Algılanan Örgütsel Destek Ölçeği ve Algılanan Örgütsel Adalet Ölçeği ile toplanmıştır. Bulgular: Araştırma kapsamında yapılan betimsel istatistik sonucuna göre; öğ-retmenlerin, örgütsel destek ölçeği genel ortalamaları (X̄=3,57), örgütsel adalet ölçeği genel ortalamaları (X̄=3,49) ve öğretmen iyi oluş ölçeği genel ortalamaları (X̄=3,70) ola-rak hesaplanmıştır. Yapılan korelasyon analizinde öğretmen iyi oluşu ile örgütsel destek arasında, öğretmen iyi oluşu ile örgütsel adalet arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki bu-lunmuştur. Ayrıca örgütsel destek ve örgütsel adalet değişkenlerini kullanarak öğretmen iyi oluşu değişkenini yordamak amacıyla çoklu doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Çoklu doğrusal regresyon sonucuna göre örgütsel destek ve örgütsel adalet öğretmen iyi oluşunu yüzde otuz oranında olumlu ve anlamlı olarak yordamaktadır. Sonuç ve Öneriler: Öğretmenlerin örgütsel destek ve örgütsel adalet algılarının yüksek olması, iyi oluş düzeylerini olumlu anlamda artırmaktadır. Dolayısıyla öğretmen-lerin örgütsel destek ve örgütsel adalet anlayışının yüksek olduğu eğitim kurumlarında görev yapmaları, daha özgüvenli, geleceğe dair iyimser ve çevresine karşı daha duyarlı olmalarına katkı sağlayacaktır. Ayrıca eğitim sisteminden beklenen verimlilik ve etkilili-ğin artması için eğitim yöneticilerinin öğretmenlerin iyi oluşlarını yükseltebilecek örgütsel destek ve adalet ortamını oluşturmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to determine teachers' perceptions of organiza-tional support, organizational justice and well-being, to reveal the relationship between these variables, and to determine whether teachers' perceptions of organizational support and justice predict their well-being. Method: In the study, a relational model, one of the quantitative research meth-ods, was used to investigate the relationship between perceived organizational support, organizational justice, and teacher well-being. The sample of the study, selected by strat-ified sampling method, consists of 519 teachers working in 10 different high schools secondary and in the central district of Elazığ. In this study, data were collected with the Warwick-Edinburgh Mental Well-Being Scale, Perceived Organizational Support Scale, and Perceived Organizational Justice Scale. Results: According to the descriptive statistics results, it was determined that te-achers' general averages of organizational support scale were (X̄=3.57), organizational justice scale general averages were (X̄=3.49) and teacher well-being scale general avera-ges were (X̄=3.70). It has been determined that the organizational support and justice perceived by the teachers are at the level of“neither agree nor disagree”, and teacher well-being is at the level of“agree”. In the correlation analysis, a positive and significant relationship was found between teacher well-being and organizational support, and between teacher well-being and organizational justice. In addition, multiple linear reg-ression analysis was conducted to predict teacher well-being variable by using organiza-tional support and organizational justice variables. According to the results of multiple linear regression, organizational support and organizational justice predict teacher well-being in a positive and meaningful way at the rate of thirty percent. Conclusion and Suggestions: Teachers' high organizational support and organi-zational justice perceptions increase their well-being levels positively. Therefore, teach-ers' working in educational institutions with a high understanding of organizational sup-port and organizational justice will contribute to their being more self-confident, opti-mistic about the future and more sensitive to their environment. In addition, in order to increase the efficiency and effectiveness expected from the education system, it is rec-ommended that education administrators create an organizational support and justice environment that can increase teachers' well-being.