Gemi işletmeciliğinde uluslararası güvenlik yönetimi (ISM) kurallarının optimum entegrasyonu
Optimum integration of international safety management rules on shipping companies
- Tez No: 77956
- Danışmanlar: PROF. DR. SADETTİN ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Ulaşım, İşletme, Engineering Sciences, Transportation, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET GEMİ İŞLETMECİLİĞİNDE ULUSLARARASI GÜVENLİK YÖNETİMİ (ISM) KURALLARININ OPTİMUM ENTEGRASYONU Uluslararası Güvenlik Yönetimi (ISM) Kuralları, Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) tarafından belirlenen ve belirtilmiş gemi tipleri için zorunluluk içeren bir kurallar bütünüdür. IMO tarafından belirtilen tarihlerden itibaren Güvenlik Yönetimi Sistemi' ne uygun işletilmeyen gemilerin yük taşımasına müsaade edilmeyecektir. Bu çalışmada; denizde güvenlik ve çevre koruma ile ilgili bütün sözleşmeler, yönetmelikler, ISM7 e duyulan gereksinimler, ISM Kod'un Türkiye'deki uygulama durumu, işletme ve kalite bilimlerinin genel kabulleri de incelenerek, bir denizcilik işletmesine Uluslararası Güvenlik Yönetimi Kuralları'nın optimum entegrasyonunun sağlanabilmesi için izlenecek yöntemler ve muhtemel bir Güvenlik Yönetimi Sistemi (SMS)'nin dokümantasyon yapısı kurulmuş; problemler çözümleriyle birlikte ortaya konmuştur. Bu çalışmada; işletme yapısına ve uluslararası kurallara uygun bir Güvenlik Yönetimi Sistemi kuracak ve bunu uygulayacak denizcilik şirketlerinin, belirli bir işletme kalitesine ulaşacağı; işletme giderlerinin azalacağı, ancak istenen standartları sağlayarak gemi işletmeciliğine devam edebilecekleri sonucuna varılmıştır. vn
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OPTİMUM INTEGRATTON OF INTERNATIONAL SAFETY MANAGEMENT RULES ON SfflPPING COMPANBES Intemational Safety Management Rules which organised and ordered by International Maritime Organisation contains different necessity dates for different ship types. If any ship is not operated suitable as International Safety Management Rules after the date which IMO declared will not be allowed to carry cargoes. in this study, ali international conventions and regulations about safety at sea and preventing pollution, necessity to International Safety Management Rules applying condition in Turkey, general excepts of management and quality, ISM Rules optimum integration methods for a shipping company examined in details. Safety Management System build on documents and problems fixed together with solutions. in this study, it is being understand that, The shipping companies applying ISM Rules will be reach a better management quality and shipping expenses will be reduced. Shipping companies wül continue their activities if they will apply necessary standards in ISM Rules. vm