Soğutma kulelerinin suyunda legionella cinsi bakterilerin araştırılması
Investigation of genus legionella in cooling towers
  1. Tez No: 77957
  2. Yazar: İRFAN TÜRETGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞIN ÇOTUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET Soğutma Kulelerinin Suyunda Legionella Cinsi Bakterilerin Araştırılması Bu çalışmada gelişigüzel tespit edilen, İstanbul civarındaki 7 binanın soğutma kulesi Legionella cinsi bakteriler bakımından incelenmiştir. Solunabilir aerosoller üreten soğutma kuleleri, Legionella cinsi bakteriler için uygun bir çoğalma ortamı teşkil ederler. Legionella pneumophila bakterisini taşıyan aerosoller solunduğunda Lejyoner hastalığı 'na yol açabilmektedir. Soğutma kulelerinin gerçek risk değerlerinin ortaya çıkması, soğutma kulesi kökenli Lejyoner hastalıklarının önlenmesi bakımından önem taşımaktadır. Bu nedenle bakterinin soğutma kulelerindeki bulunma sıklığı ve ekolojisini öğrenmek amacıyla 7 soğutma kulesinin 5 'inden farklı mevsimlerde su örnekleri alınmıştır. 7 binanın 4'ünün soğutma kulesinden Legionella pneumophila izole edilmiştir. En düşük Legionella pneumophila değeri 4°C'de litrede 76 bakteri, en yüksek ise 30°C'de litrede 26000 bakteri olarak saptanmıştır. Legionella cinsi bakterilerin dışında heterotrofik bakterilerin de sayısı tespit edilmiş olup, Legionella'nm bulunuşu ile heterotrofik canlı bakteri sayısı arasında herhangi bir korelasyon olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Investigation of the Genus Legionella in Cooling Towers In this study, cooling towers of 7 buildings around Istanbul chosen at random were examined with regard to bacteria belonging to the Genus Legionella. Cooling towers generating aerosols which can be inhaled, ensure a good environment for growth of the bacterium. Inhaling aerosols which contain Legionella pneumophila, can cause Legionnaires' disease. It is important to expose real values of risk of cooling towers on account of preventing Legionnaires' disease derived from the cooling towers. For this reason, water samples collected from 5 of 7 cooling towers in different seasons were examined to find out ecology and frequency occurence of these bacteria in cooling towers. Legionella pneumophila was isolated from cooling towers of 4 of 7 buildings. The lowest value of Legionella pneumophila was 76 bacteria per litre at 4°C, while the highest 26000 bacteria per litre at 30°C. Apart from bacteria belonging to the Genus Legionella, the number of heterotrophic bacteria was determined, and it was found that there is no correlation between the occurrence of Legionella and the number of heterotrophic living bacteria.