Aircraft maintenance safety – hand tools usage on maintenance processes
Uçak bakım güvenliği - bakım programlarında el aletleri kullanımı
- Tez No: 779561
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ SELAHATTİN ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Uçak bakımı, uçakları uçabilir kılan bu kadar kaçınılmaz karmaşık ve pahalı süreçlerle uçuşa elverişli tutan hayati bir süreçtir. Böyle bir işin muazzam hacmi ve önemi, uluslararası kuruluşlar tarafından düzenlenmesini gerektiriyordu. Yine de çalışmalar, bu endüstri ile bu endüstride yer alan farklı taraflar arasında, özellikle bakım teknisyenleri ve benzersiz bir bakım el aletleri kullanımı yoluyla güvenilir bakım yapmadaki rolleri arasında hala bir boşluk olduğunu göstermiştir. Bu kapsamda, bakım el aletlerinin taahhütlü kullanımına ilişkin davranış kuralları oluşturularak bu konunun ele alınabileceği düşünülmektedir. Bu araştırmanın temel amacı, günümüz uçak bakım programlarının daha maliyetli, zaman alıcı ve el aletlerine zarar veren hale gelmesine yönelik çözüm önerileri sunmaktır. Önerilen davranış kurallarının, buna neden olan farklı faktörleri belirleyerek böyle bir soruna son vereceği öngörülmektedir. Bu kapsamda ve verilerin toplanması için farklı departman ve deneyime sahip onlarca uçak bakım teknisyenine anket sunulmuştur. Daha sonra, bakım personelinin sahip olduğu sorunları ve bu endüstrinin karşılaştığı zorlukları araştırmak için nicel bir araştırma yapılmıştır. Sonuç olarak, bu soruna yol açabilecek tüm farklı faktörler belirlenmiş ve kapsamlı bir davranış kuralları önerilmiştir. Bu araştırmanın daha yüksek bakım teknisyenlerinin verimliliğine ve daha maliyet tasarrufu sağlayanlara yol açacağına inanılmaktadır
Özet (Çeviri)
Aircraft maintenance is a vital process that keeps aircrafts airworthy through such inevitable sophisticated and expensive processes that keeps them flyable. The enormous volume and significant importance of such a business necessitated its regulation by international organizations. Yet, studies have shown that there is still a gap between this industry and the different parties involved in it especially maintenance technicians and their roles in making reliable maintenance through a unique use of maintenance hand tools. In this scope, it is believed that this issue can be addressed by creating a code of conduct of the committed use of maintenance hand tools. The main purpose of this research is to suggest solutions for today's aircraft maintenance programs becoming more costly, time consuming and hand tools damaging. It is predicted that the proposed code of conduct will put an end to such an issue through identifying the different factors leading to it. In this scope and to collect the data, a survey has been presented to dozens of aircraft maintenance technicians of different departments and experience. Later on, a quantitative research has been made to investigate the issues that the maintenance staff have and the challenges that face this industry As a result, all different factors that can lead to this problem have been determined and a thorough code of conduct has been proposed. It is believed that this research will lead to a higher maintenance technicians' productivity and more cost-saving ones.