Prevalence of methicillin-resistant Staphylococcus aureus isolated in Iraq-wasit/Al-Suwaira hospital
Irak Vasit hastanesinde izole edilen metisiline dirençli Staphylococcus aureus prevalansı
- Tez No: 779573
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KUZUKIRAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMMED F. AL MARJANI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetişim ve Sivil Toplum Kuruluşları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Metisiline dirençli olan Staphylococcus aureus (S. aureus), özellikle bilinen hiçbir risk faktörü olmayan kişilerde son zamanlarda ortaya çıkan salgınlar ve bildirilen ölümlerin bir sonucu olarak büyüyen bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. Çeşitli virülans faktörleri ve toksinlerine sahiptir. Staphylococcus türleri içinde en virulent olanıdır. Bu da onu toksin aracılı bozuklukların sık karşılaşılanı yapar. Ayrıca, metisiline dirençli S. aureus (MRSA), hem akut hem de kronik enfeksiyonların önde gelen bir kaynağıdır ve MRSA'nın yapışma ve biyofilm oluşturma yeteneği, MRSA izolatları arasında artan virülansın bir belirtecidir. Lokal izolatların metisilin ve diğer bazı antibiyotiklere direncini saptamak ve mecA geninin amplifikasyonunun yararlılığını ve MRSA suşlarının tanımlanmasındaki güvenilirliğini değerlendirmek için farklı bölgelerden 100 örnek toplandı. İlk olarak fenotiplerine göre teşhis edildi. Bu örneklerden sadece 37'si S. aureus pozitifti, 44'ünün farklı bakteri türleri olduğu, kalan 19 numunede ise herhangi bir bakteri üremediği görüldü. VITEC 2 ile S. aureus olduğu tespit edilen pozitif numuneler Muller-Hinton Agar plate tekniği ile antibiyotik direnci araştırıldı. Dirençli izolatlara Kirby-Bauer disk difüzyon yöntemi uygulanarak minimum inhibitor konsantrasyonlar belirlendi. S. aureus izolatlarının yaklaşık % 95'i sefoksitin ve metisiline dirençli olduğu belirlendi. Diğer antibiyotiklerle karşılaştırıldığında, vankomisin duyarlılığının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bu araştırmada S. aureus'a ait izolatları belirtmek için tanısal gen olan 16srDNA kullanılmıştır. 35 dirençli izolat ve 2 hassas izolat dahil tüm izolatların S. aureus olduğu doğrulandı. Bu 35 numune, mecA geninin varlığını tespit etmek için polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) tekniği ile tanımlandı. 35 örnekten 34'ü mecA geni için pozitif, biri negatifti.
Özet (Çeviri)
Staphylococcus aureus (S. aureus) that is resistant to methicillin has become a growing public health issue as a result of recent and outbreaks and reported fatalities, especially among people who have no recognized risk factors. It is the most virulent of the staphylococci species. It has a diverse set of virulence factors toxins, making it a frequent cause of toxin-mediated disorders. Further, methicillin-resistant S. aureus (MRSA) is a leading source of both acute and chronic infections, and the ability of MRSA to adhere and form biofilms is a marker of increased virulence among MRSA isolates. To detect the resistance of local isolates to methicillin and other antibiotics, as well as to assess the utility of amplifying the mecA gene and its reliability in identifying MRSA strains. 100 samples were collected from different surgical sites and initially diagnosed based on their phenotypic characteristics in the hospital. Of the 100 samples, only 37 were positive, while 44 samples showed different types of bacteria. The other 19 samples did not show any bacterial growth. A standardized Kirby-Bauer disk diffusion method employing the Muller-Hinton Agar plate technique and lethal inhibitory concentration by VITEC2 was performed on positive samples. Approximately %95 S. aureus isolates showed resistance to cefoxitin and methicillin. In comparison to other antibiotics, vancomycin showed a significantly higher level of inhibition of S. aureus. The diagnostic gene, 16srDNA, was used in this research to denote isolates belonging to S. aureus. All isolates were proven to be S. aureus, which included 35 resistant isolates and 2 sensitive isolates. These 35 isolates were identified by polymerase chain reaction (PCR) technique to notice the presence of the mecA gen. In between 35 isolates, a sample was negative for the mecA gene, whereas 34 were positive.