Yüksek fırın cürufunun uçucu kül bazlı geopolimer tuğla özelliklerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of blast furnace slag on the properties of fly ash based geopolymer brick
  1. Tez No: 779608
  2. Yazar: HUSSEIN JASIM MOHAMMED AL-HASANI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Yapı ve iç duvarlarında kullanımı yaygın olan tuğla, zaman içerisinde farklı malzemeler ikame edilerek özellikleri iyileştirilmiştir. Bu iyileştirme son zamanlarda daha çok atık malzemelerle yapılmaktadır. Gerek tarımsal atıklar gerekse endüstriyel atıklar tuğla üretiminde önemli girdiler olarak görülmektedir. Bu tez çalışmasında Karabük Demir Çelik Fabrikası atığı olan yüksek fırın cürufu ve Seyitömer termik santrali atığı uçucu kül kullanılarak uçucu kül bazlı geopolimer tuğla üretimi hedeflenmiştir. Çalışma fiziksel ve mekanik açıdan normal tuğlaya göre üstün özelliklere sahip, termal özellikleri daha iyi bir geopolimer tuğla üretimi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Brick, which is widely used in building and interior walls, has improved its properties by substituting different materials over time. This improvement has been made more recently with waste materials. Both agricultural wastes and industrial wastes are seen as important inputs in brick production. In this thesis, it is aimed to produce fly ash-based geopolymer bricks by using blast furnace slag, which is the waste of Karabük Iron and Steel Factory, and fly ash from Seyitömer thermal power plant. In the study, it is aimed to produce a geopolymer brick with superior physical and mechanical properties compared to normal bricks and better thermal properties.