Prostat biyopsi kor uzunluğunun prostat kanseri teşhisi üzerinde etkisi var mı?
Does length of prostate biopsy cores have an impact on diagnosis of prostate cancer?
  1. Tez No: 779609
  2. Yazar: MÜSLÜM ERGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SAVAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Amaç: Kor uzunluğunun prostat kanser tespitinde önemli bir biyopsi parametresi olup olmadığını araştırmak Gereç ve yöntemler: 188 hastanın örneklerinin patoloji raporlarını geriye dönük olarak analiz ettik. İlk transrektal ultrason (TRUS) kılavuzluğunda prostat uygulanan prostat kanseri teşhisi kondu biyopsi ve prostat kanseri olan ve olmayan hastaların biyopsi çekirdek uzunluklarını karşılaştırdı. Prostat kanserli hastaların biyopsi örnekleri kor uzunluğuna göre 3 gruba ayrıldı ve elde edilen veriler karşılaştırıldı (Grup 1; toplam maça uzunluğu 20 mm). Prostat kanseri tanısı konulan ve iyi huylu hastaların biyopsi kor uzunlukları prostat hiperplazisi karşılaştırıldı ve optimal tanı ile kor uzunluğu için belirli bir kesme değeri prostat kanseri için duyarlılık ve özgüllük hesaplandı. Bulgular: Ortalama yaş, PSA ve toplam kor uzunluğu 65.08±7.41 yıl, 9.82±6.34 ng/mL ve 11.2±0.2 idi. sırasıyla mm.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: To investigate whether core length is a significant biopsy parameter in the detection of prostate cancer. Material and methods: We retrospectively analyzed pathology reports of the specimens of 188 patients diagnosed with prostate cancer who had undergone initial transrectal ultrasound (TRUS) guided prostate biopsy, and compared biopsy core lengths of the patients with, and without prostate cancer. The biopsy specimens of prostate cancer patients were divided into 3 groups according to core length, and the data obtained were compared (Group 1; total core length 20 mm). Biopsy core lengths of the patients diagnosed as prostate cancer, and benign prostatic hyperplasia were compared, and a certain cut- off value for core length with optimal diagnostic sensitivity and specificity for prostate cancer was calculated. Results: Mean age, PSA and total length of cores were 65.08±7.41 years, 9.82±6.34 ng/mL and 11.2±0.2 mm, respectively.