Use of granulated blast furnace slag, steel slag and fly ash in cementbentonite slurry wall construction
Granüle yüksek fırın curüfu, çelik cürufu ve uçucu külün çimento-entonit geçirimsiz perde duvarda kullanımı
  1. Tez No: 341085
  2. Yazar: DAVOOD TALEFIROUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ÇOKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Geçirimsiz perdeler 25 yılı aşkın bir süredir yer altında kirletici maddelerin taşınmasını kontroletmede geniş çaplı olarak kullanılmaktadır. ABD de, düşey bariyerler sıklıkla zemin-bentonit karışımıkullanılarak inşaa edilmektedir. Bu metotda sodium bentonit su ile karıştırılmakta ve kıvamlı birçamur oluşmaktadır, bu çamur kazılmakta olan geçirimsiz perde duvar çukuruna pompalanmakta vekazının stabilitesi sağlanmaktadır. Daha sonra kazı sırasında, içinde sodium bentonit olan çukur,zemin ve bentonit karışımı ile doldurulmaktadır, bu karışım yüksek slamplı beton kıvamındadır. Bubariyerler esas olarak düşük hidrolik geçirgenlik için tasarlanırlar, genellikle 10?9 m/s den düşükdeğerler için. Bazı araştırmalarda bu geçirimsiz duvarların hidrolik iletkenliğinin bazı katkı maddeleriile düşürülebildiği belirtilmektedir. Bu araştırmada, Soma termik santralinden çıkan uçucu kül,granüle yüksek fırın curufu, kireç ve çelik curufu katkı maddesi olarak kullanılarak geçirimsizduvarların hidrolik iletkenliği düşürülmeye çalışılmaktadır. Bu karışımların hidrolik iletkenliğine,basınç mukavemetine, sıkışabilirliğine ve slamp kriterlerini sağlayıp sağlamadığına bakılmıştır. Buçalışmanın sonuçları, uçucu kül, granüle yüksek fırın curufu, kireç ve çelik cürufunun, belirliyüzdelerde, çimento-bentonit geçirimsiz duvarların yapımında katkı maddesi olarakkullanılabileceğini göstermektedir. Uçucu kül içeren numunelerin geçirgenliği uçucu kül miktarıarttıkça artmaktadır. %50 GGBS Tip I-%5 Kireç-%9 Bentonit içeren numune 28 gün kür sonundakabul edilebilir netice vermektedir. %50 GGBS Tip II-%5 Kireç-%9 Bentonit içeren numune 28 günkür sonunda GGBS Tip I'li numuneye göre daha yüksek geçirgenlik vermektedir. Çelik cürufu ilavelinumunelerin çoğu 28 gün kür sonunda kabul edilebilir geçirgenlik değerleri vermiştir. Numunelerinserbest basınç mukavemeti kür zamanı arttıkça artmaktadır. Cc, Cr, Cv, kcon değerleri konsolidasyondeneyinden bulunmuştur. 150kPa efektif gerilme için, konsolidasyon deneyinden bulunan geçirgenlik(k) değerleri, esnek duvarlı permeametreden bulunan geçirgenlik değerlerinden 10 ila 100 kat fazladır.Genellikle, mv değerleri kür zamanı arttıkça azalmaktadır. mv değerleri azaldıkça, D artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Slurry walls have been widely used for more than 25 years to control the migration of contaminants inthe subsurface. In the USA, vertical barriers are mostly constructed of soil-bentonite using the slurrytrench method of construction. In this method, sodium bentonite is mixed with water to form aviscous slurry that is pumped into a trench during excavation to maintain the trench stability. Thestable trench is then backfilled with a mixture of soil and slurry having a consistency of high slumpconcrete. These barriers have been designed primarily for low permeability, generally less than 10?9m/s. Some investigations have pointed toward improved performance using admixtures that wouldprovide low permeability. In this study, Soma thermal power plant fly ash, granulated blast furnaceslag, lime, and steel slag are used as admixture to improve the performance of slurry walls.Permeability, compressive strength, slump, compressibility properties of the mixtures were found andchecked for the minimum requirements. According to the findings of this study, granulated blastfurnace slag (GGBS), fly ash and steel slag can be used at certain percentages and curing periods asadditive in cement-bentonite barrier wall construction. Permeability of specimens having fly ashdecreases by increasing fly ash content. Mixtures having 50 % of GGBS type I with 5 % of lime and9% bentonite content gave acceptable results in 28 days of curing time. Specimens including 50 % ofGGBS type II with 5 % of lime and 9% bentonite content gave the higher permeability value in 28days of curing time with respect to GGBS type I. In addition, most of the mixtures prepared by steelslag gave the acceptable permeability values in 28 days of curing period. Unconfined compressivestrength of all mixtures increase by increasing curing time. Cc, Cr, Cv, kcon values were found fromconsolidation test results. Permeability values found from consolidation tests are 10 times to 100 timeshigher than flexible wall k results for the same effective stress of 150 kPa. Generally, mv values aredecreasing with increasing curing time. As mv decreases, D increases.