Determination of genetic variability and distance between numbers of Candida spp isolated from urinary tract infections in the Iraqi female population using RAPD molecular techniques
Irak kadın popülasyonunda idrar yolu enfeksiyonlarından izole edilen Candida spp sayıları arasındaki genetik değişikliğin ve uzaklığın RAPD moleküler teknikler kullanılarak belirlenmesi
- Tez No: 779614
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN SERDAR ESMER, PROF. DR. IDHAM ALİ ABED ASSAFFII
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Candida normalde deride, ağızda, sindirim sisteminde ve vajinada bulunan bir mayadır. Genellikle zarar vermez, ancak belirli koşullar altında, Candida cildin mukoza zarında ve nemli bölgelerinde aşırı derecede büyüyebilir. Tipik enfeksiyon alanları ağız, üst uyluk, koltuk altları, el ve ayak parmakları arasındaki boşluklar, sünnetsiz penis, memenin altındaki deri kıvrımları, tırnaklar ve karın deri kıvrımlarıdır. Steril swaplar kullanılarak idrar yolu enfeksiyonlarından muzdarip kişilerden 100 örnek izole edildi ve seçici besiyerlerine ekildi. Cam eşyaları 160-180 derecede 2-3 saat sterilize etmek için kuru ısı sterilizasyon fırını kullanılırken, ortamı ve belirli çözeltileri dezenfekte etmek için nemli termal sterilizasyon kullanıldı. Şüpheli lezyonların tüm klinik örnekleri, steril bir aşılama halkası kullanılarak SDA Sikloheksimit takviye ara maddesi üzerinde kloramfenikol ile enfekte edildi ve değerlendirilmeden önce 25-30°C'de inkübe edildi.
Özet (Çeviri)
Background: Candida is a yeast that is normally found on the skin, mouth, digestive tract, and vagina. It usually causes no harm, but under certain conditions, Candida can grow excessively on the mucous membrane and moist areas of the skin, typical areas of infection are the mouth, the upper thigh, the armpits, the spaces between the fingers and toes, on the uncircumcised penis, the skin folds under the breast, the nails, and the skin folds of the abdomen.Methodology 100 samples were isolated from people suffering from urinary tract infections using sterile swap s and isolated on their selective media Dry heat sterilization oven was used to sterilize glassware at 160-1800C for 2-3 hours while moist thermal sterilization was employed to disinfect the media and certain solutions (not impacted by heating). All clinical samples of suspected lesions were infected with chloramphenicol on SDA Cycloheximide supplementation intermediate using a sterile inoculation ring and incubated at 25-30°C before being assessed. Negative cultures were after 4 weeks, whereas positive cultures were inspected by macroscopic and microscopic identification All clinical samples of suspected lesions were infected with chloramphenicol on SDA Cycloheximide supplementation intermediate using a sterile inoculation ring and incubated at 25-30°C before being assessed.