Comparative study between human placental lactogen hormone with some biochemical tests in Iraqi pregnant women
Iraklı hamile kadınlarda insan plasental laktojen hormonu ile bazı biyokimyasal testler arasında karşılaştırmalı çalışma
  1. Tez No: 779617
  2. Yazar: HUSSAMALDDIN FALAH SHAHER SHAHER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı, gebe kadınlarda ve insülinde insan plasental laktojen düzeylerini incelemektir. Öncelikle plasental laktojenin maternal ve fetal metabolizma ve fetal büyüme ve gelişme üzerindeki etkilerini tartışmaya odaklandı. Ek olarak, Iraklı hamile kadınlarda insülin fizyolojisinin bazı yönlerini ve insülinin fetal metabolizma ve gelişim üzerindeki etkilerini tartıştık. Bu çalışmada, değişen derecelerde gebeliği olan 130 kişi (65 hamile kadın) ve 65 sağlıklı (gebe olmayan) kadından oluşan bir kontrol grubu değerlendirilmiş ve aynı çalışmada kadınlarda bazı biyokimyasal belirteçler ölçülmüştür. Çalışma, aşırı kilonun hamilelik problemlerini arttırdığını ve bununla birlikte eklem problemlerini arttırdığını bulduğundan, kilonun da istatistiksel bir önemi vardı. Tiroid seviyeleri hamilelik sırasında kadınları etkileyecek şekilde etkilenmedi. Şeker ve insülin seviyelerinin etkisi açıktır, bu da bu parametrelerin seviyelerinin hamilelik sırasında iyi bir şekilde dikkate alındığını gösterir. Hamilelik sırasında iltihap önemli ölçüde artabilir. Plasental laktojen, şeker ve insülin düzeylerini normal sınırlar içinde tutarken, gebeliğin sürdürülmesinde ve bebek için hayati tehlike oluşturan sorunların yaşanmamasında büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle, hamilelik sırasında çocuğun beslenme düzeyini izlemek için hamilelik sırasında hormon seviyeleri ölçülmelidir
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to study the effects of human placenta lactogen and insulin on the development and metabolism of fetal and maternal tissues in pregnant women. we focused mainly on the effects of this substance on fetal growth and metabolism. In addition, he discussed the various aspects of insulin physiology in Iraqi women. A study was conducted to determine the effects of early pregnancy on the health of women and their unborn babies. It involved 130 participants who were pregnant and a control group of 65 healthy women. The weight also had a statistical significance, as the study found that excess weight increases pregnancy problems and increases joint problems with it. Thyroid levels were not affected in a way that affects women during pregnancy. The effect of sugar and insulin levels is obvious, which indicates that the levels of these parameters are well taken into account during pregnancy. Infection during pregnancy may increase significantly. Placental lactogen, while maintaining sugar and insulin levels within normal limits, is of great importance in maintaining the pregnancy and not experiencing life-threatening problems for the baby. Therefore, hormone levels should be measured during pregnancy in order to monitor the level of nutrition of the child during pregnancy