Mevsimlik tarım işçisi öğrencilerin okuma düzeylerinin sınıfdaşları ile karşılaştırılması
Comparison of reading levels of seasonal agricultural worker students with their classmates
- Tez No: 970987
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KOTAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Çağdaş bir toplum olabilmek için katma değer yaratan insan gücü en önemli kaynaktır. Var olan insan gücünün eğitilerek, en üst düzeyde kendilerini gerçekleştirmeleri, topluma sunabilecekleri en yüksek katkıyı verebilmelerini sağlamaktadır. Bu hem yurttaş olarak bir sorumluluktur hem de evrensel insan hakkıdır. Çoğu konuda ihmalle karşı karşıya kalan MTİ (mevsimlik tarım işçisi) ailelerin çocukları okul çevresinden ve öğrenme zamanlarından çok fazla ayrı kalmaları çocukların belli yaşlarda ve dönemlerde kazanması gereken bilgi ve kazanımlardan eksik kalmaktadırlar. Özellikle eğitimin ilk aşamasında, okuma yazma gibi kritik becerilerin kazanıldığı dönemlerde okuldan uzak kalmak öğrencilerin akademik gelişimini olumsuz etkileyebilir. Araştırmada mevsimlik tarım işçilerinin ve çocuklarının yaşadığı koşullara ve sorunlara değinilmiştir. Bu araştırmanın amacı mevsimlik tarım işçisi olan ve olmayan 4. sınıf öğrencilerinin okuma düzeylerinin karşılaştırılmasıdır. Şanlıurfa ili Harran, Haliliye ve Eyyübiye ilçesinde yaşayan 33 mevsimlik tarım işçisi ve 33 mevsimlik tarım işçisi olmayan toplam 66 çocuğun okuma hızı, okuduğunu anlama düzeyi, okuma düzeyi karşılaştırılmıştır. Yanlış Analiz Envanteri, okuma metinleri, metin okuma ses kayıtları, demografik bilgi formu veri toplama araçlarıdır. İstatiksel işlemler SPSS programında analiz edilmiştir. Araştırmanın problem sorularına göre Bağımsız Örneklem t-Testi, Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Bunun yanı sıra ana-babalarının eğitim ve gelir düzeylerinin okuma düzeylerini farklılaştırıp farklılaştırmadığı belirlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre mevsimlik tarım işçisi olan öğrencilerin okuma hızı, okuduğunu anlama, kelime tanıma yüzdelik ortalamalarının mevsimlik tarım işçisi olmayan öğrencilere göre daha düşük olduğu görülmüştür. Ayrıca yapılan istatiksel işlemlerde iki grup arasında okuma hızı, okuduğunu anlama ve kelime tanıma yüzdelik ortalamalarında anlamlı düzeyde fark bulunmuştur. Yanlış analizi envanterine göre okuma düzeyleri ölçümünde ise iki grup arasında anlamlı düzeyde fark görülmemiştir. Mevsimlik tarım işçişi öğrencilerin hepsi“endişe”düzeyinde çıkmıştır. Mevsimlik tarım işçisi olmayan öğrenciler ise bir kişi hariç hepsi“endişe”düzeyinde çıkmıştır. Öğrencilerin okuma düzeylerinin diğer faktörlerle karşılaştırılmasına bakıldığında öğrencilerin ana baba eğitim durumlarının, gelir durumlarının, okuma düzeylerine etkisinin olmadığı görülmüştür. Bulgular doğrultusunda mevsimlik tarım işçisi çocukların eğitim hakkına erişimini destekleyici öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Human capital that generates added value is a fundamental asset for the advancement of a modern society. Maximizing the potential of this capital through education not only enhances societal contribution but also constitutes a civic responsibility and a fundamental human right. Children from families of seasonal agricultural workers frequently encounter educational disruptions, leading to significant gaps in essential knowledge and skills that are expected to be acquired at specific developmental stages. Particularly during early educational phases—when critical competencies such as literacy are established—extended absences from formal instruction can have adverse effects on academic achievement. The present study aims to conduct a comparative analysis of reading competencies between 4th-grade students with and without seasonal agricultural laborer backgrounds. The sample comprises 66 students residing in the districts of Harran, Haliliye, and Eyyübiye in Şanlıurfa Province, of whom 33 are children of seasonal agricultural workers and 33 are not. Reading speed, comprehension, and proficiency levels were assessed. Data collection instruments included the Error Analysis Inventory, reading passages, audio recordings of oral reading, and a demographic questionnaire. Statistical analyses were carried out using the SPSS software package. Furthermore, the study investigated whether parental education levels and household income influenced reading performance. Findings revealed that students from seasonal agricultural laborer backgrounds demonstrated significantly lower mean scores in reading speed, comprehension, and word recognition compared to their non-seasonal counterparts. A statistically significant difference was observed between the two groups in most dimensions, although reading proficiency levels did not differ significantly. All students in the seasonal agricultural group were classified within the“anxiety”range in reading performance; among the non-seasonal group, all but one student also fell into this category. The influence of parental educational attainment and income level on reading performance was found to be statistically insignificant. Based on the outcomes, the study proposes targeted interventions to address the educational deficits observed in children of seasonal agricultural laborers.