Çankırı Karatekin Üniversitesi Uluyazı kampüs binaları için şebekeye bağlı güneş enerji sistemlerinin tasarımı ve benzetimi
Design and simulation of on-grid solar energy systems for Çankırı Karatekin University Uluyazı campus buildings
- Tez No: 779618
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED BORA AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Kimya Mühendisliği, Energy, Chemical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
İklim krizi insanları yenilenebilir enerji kaynaklarından enerji üretmenin yollarını aramaya yöneltirken, Covid19 sonrası hızla artan taleplerle artan enerji ihtiyacı v Ukrayna ile Rusya arasında gelişen gerilim enerji ihtiyacını arttırmıştır. Yenilenebilir enerji denilince akla ilk gelen şüphesiz güneş enerjisidir. Güneşten fotovoltaik hücreler kullanılarak direkt olarak elektrik enerjisi üretmek mümkündür. Bu sistemler, kurulmadan önce dikkatlice tasarlanmalı ve benzetimleri yapılmalıdır. Basit hatalar sistemlerin çalışmamasına ve hatta bazı bileşenlerin zarar görmesine neden olabilir. Bu çalışmada, PVsyst programı kullanılarak Çankırı Karatekin Üniversitesi Uluyazı Kampüsünde bulunan beş farklı binada yapılacak şebekeye bağlı GES kurulumlarıyla şebekeye transfer edilebilecek minimum enerji miktarının hesaplanması amaçlanmıştır. Bu yolda öncelikle Mühendislik Fakültesi çatısında yapılacak kurulumda panel dizileri arasındaki mesafe değiştirilerek yapılacak kurulum ile minimum yıllık 116.5 MWh enerji aktaracağı bulunmuştur. Son olarak, Çankırı Karatekin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Fen Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bina çatılarındaki kurulumlar birlikte ele alındığında kurulu gücü 481 kWp olan şebekeye bağlı bu sistemler sayesinde yıllık 737 MWh elektrik enerjisi aktarabileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
While the climate crisis has led people to seek ways to produce energy from renewable energy sources, the increasing energy need with the rapidly increasing demands after Covid19 and the tension between Ukraine and Russia has increased the need for energy. When it comes to renewable energy, the first thing that comes to mind is undoubtedly solar energy. It is possible to produce electricity directly from the sun using photovoltaic cells. These systems must be carefully designed and simulated before they are installed. Simple mistakes can cause systems to malfunction and even damage some components. In this study, it is aimed to calculate the minimum amount of energy that can be transferred to the grid with grid-connected SPP installations to be built in five different buildings in Çankırı Karatekin University Uluyazı Campus using the PVsyst program. In this way, it has been found that the installation to be made on the roof of the Faculty of Engineering will transfer a minimum of 116.5 MWh energy per year with the installation to be made by changing the distance between the panel arrays. Finally, when the installations on the roofs of the Çankırı Karatekin University Faculty of Engineering, Faculty of Science, Faculty of Dentistry, Faculty of Letters, Faculty of Economics and Administrative Sciences are considered together, it has been revealed that these systems connected to the grid with an installed power of 481 kWp can transmit 737 MWh of electrical energy annually