The effect of diabetes on the mouth and gums
Diyabetin ağız ve diş etleri üzerine etkisi
- Tez No: 779619
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Diş eti iltihabı, periodontal hastalık, ağız kuruluğu, oral kandidiyazis, diş çürükleri, periapikal apseler, yanan ağız sendromu ve bozulmuş tat algısı sıklıkla diyabetle bağlantılı ağız sorunları arasındadır. Araştırma örneklemini Misrata Tıp Merkezi Hastanesi'nde yatan diyabetli 50 hasta ve diyabetsiz 50 birey oluşturmuştur. Her hastanın ağız sağlığı durumu görüşme öncesi klinik olarak değerlendirildi ve kaydedildi. Diyabetik hastaların diş eti indeksi diyabetik olmayanlara göre 1/3'ten büyük ve 2/3'e eşit veya daha azdı. Plak indeksi ve diyabet durumu istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkiye sahipti. Diyabetik hastalarda hafif diş eti iltihabı da vardı, rengi biraz farklı ve şişti ve diş ağrısına ve kuruluğuna daha yatkındır. Diyabet ve periodontal hastalıklar arasındaki ilişki hakkında bir rapor, önemli bir bilgi boşluğunun yanı sıra ihtiyacın takdir edilmediğini ortaya koydu. tıp ve diş hekimliği uzmanları tarafından işbirlikçi yönetim için. Diyabetik olmayan grupla karşılaştırıldığında, diyabetli grupta önemli ölçüde daha fazla oral patoloji vardı. Sigara içenlerin diyabetli sigara içmeyenlere göre ciddi diş eti hastalığına yakalanma olasılığı daha yüksektir. Diyabet hastalarının en iyi bakımı için bilgiyi geliştirmek ve uygulamaya koymak için daha fazla çaba harcanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Diabetes is frequently associated with oral issues such as gingivitis, gum disease, mouth sores, gum caries, searing mouth syndrome, periodontal abscesses, infections, and impaired taste perception.50 hospitalized patients at Misrata Medical Center Hospital with diabetes and 50 individuals without diabetes made up the research sample. Before an interview, a clinical assessment of the each participant's oral health state was made and recorded. In comparison to non-diabetics, diabetic patients had gums indices that were more over 1/3 and below or equal to 2/3. The plaque index and diabetes status had a statistically significant relationship. Diabetic patients also had mild gingivitis, color is slightly different & swollen, and are more prone to tooth ache and dryness. There is a sizable information gap about the connection between diabetes and periodontal diseases, and there is a lack of understanding regarding the necessity of coordinated management by medical and dental specialists. The diabetes group had a lot higher oral pathology than the non-diabetic group. Smokers with diabetes are more likely than non-smokers to get serious gum disease. For the optimum treatment of diabetic patients, more work should be invested into advancing understanding and putting it into action.