Investigation of changes in steroid hormone, TSH, and follicle-stimulating hormone in men after diet in Bagdad
Bağdat'ta erkeklerde diyet sonrası steroid hormon, TSH ve follikle uyanıcı hormon değişimlerinin incelenmesi
- Tez No: 779620
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Erkeklerde steroid hormonları cinsel olgunlaşmayı, erkekleşmeyi, yapısal kas aktivitesini ve libidoyu düzenler. Erkekler için en önemLi seks hormonlarından biri testosterondur. Bu tezin amacı, beslenmenin testosteron gibi erkek hormonları ve uyarıcı hormonlar üzerindeki etkilerini ve çeşitli biyokimyasal testleri incelemek ve bu sonuçları sağlıklı kontrollerle karşılaştırmaktır. On iki yüz ayrı (diyetsiz 60 erkek ve diyetli 60 erkek). Diyetle ilgilenenlerin yaş aralığı 36 ile 47 arasında bulundu. Araştırmaya katılanların tamamı diyette olduğu için diyet grubu ile kontrol grubunun ortalama ağırlıkları arasında istatistiksel olarak anlamLı bir fark vardı. Testosteron seviyeleri de diyetin doğrudan bir etkisi olarak düşmüş gibi görünüyor. Çalışma grubunun bulguları ile kontrol grubunun bulguları karşılaştırıldığında, diyetin FSH veya LH seviyeleri üzerinde hiçbir etkisi olmadığı gösterildi. Düzeylerde küçük bir değişiklik, yani konsantrasyonlarda bir düşüş, diyetle birlikte RBS ve HBA1C okumalarında da görülmüştür. E2 bulgularının gösterdiği gibi seviyeleri değişmedi. Diyet, TC, TG, HDL, LDL ve VLDL bulgularının gösterdiği gibi, yağ seviyelerindeki değişikliklerle ölçüldüğü üzere belirgin şekilde iyileşmiştir. Bu bulgular, steroid hormon düzeylerini etkileyen diyet değişikliklerinin terapötik önemini göstermektedir. Bu büyüklükteki diyet değişiklikleri tıbbi gözetim gerektirir.
Özet (Çeviri)
In males, steroid hormones regulate sexual maturation, masculinization, structural muscular activity, and libido. One of the most crucial sex hormones for men is testosterone. The purpose of this thesis is to examine the effects of nutrition on male hormones such as testosterone and the stimulating hormones as well as various biochemical tests, and to compare these results to those of healthy controls. Twelve-hundred separate (60 men without a diet and 60 men with a diet). The age range of those who were interested in the diet was found to be between 36 and 47. As the participants in the research were all on diets, there was a statistically significant difference between the average weights of the diet group and the control group. Testosterone levels also seem to have dropped as a direct effect of the diet. When comparing the findings of the study group to those of the control group, the diet was shown to have no effect on FSH or LH levels. A minor change in levels, that is, a drop in concentrations, was also seen with the RBS and HBA1C readings with the diet. Their levels have not changed, as shown by the E2 findings. The diet has improved markedly as measured by changes in fat levels, as shown by the findings of TC, TG, HDL, LDL, and VLDL. These findings demonstrate the therapeutic significance of dietary modifications affecting steroid hormone levels. Dietary changes of this magnitude need medical supervision.