Otizm spektrum bozukluğu tanısı olan çocuğa sahip ebeveynlerin çocukları için geleneksel ve tamamlayıcı tedavi kullanım durumları ve etkileyen faktörlerin incelenmesi
Examination of traditional and complementary therapy use cases and affecting factors for children of parents with children with autism spectrum disorder diagnosis
- Tez No: 779633
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA KARAYAĞIZ MUSLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, otizm spektrum bozukluğu tanısı olan çocuğa sahip ebeveynlerin çocukları için geleneksel ve tamamlayıcı tedavi kullanım durumları ve etkileyen faktörlerin incelenmesi amacıyla 0-18 yaş arasında otizm spektrum bozukluğu tanılı 149 çocuğun ebeveyni ile yürütülmüştür. Veriler, tanıtıcı bilgi formu, Geleneksel ve Tamamlayıcı Tedavi Uygulamalarının Kullanımını Tanılama Formu ve Bütüncül Tamamlayıcı ve Alternatif Tıbba Karşı Tutum Ölçeği kullanılarak; kurum izinleri, etik kurul onayı ve araştırmaya katılan ebeveynlerin onamı alınarak toplanmıştır. Toplanan verilerin analizinde, tanımlayıcı testler, değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek için Varyans Analizi ve student t testi, etkileyen faktörleri belirlemek için regresyon analizi kullanılmıştır. Annelerin, %27.5'i geleneksel ve tamamlayıcı tedavi konusunda bilgi sahibi olduğu, bilgi kaynağının %29.3'ünin özel eğitim öğretmeninden olduğu, %73.2'si geleneksel ve tamamlayıcı tedavi kullanırken çocuğun hekimine danıştığı ve %78.0'ı kullanımından fayda gördüklerini belirtmiştir. Geleneksel ve tamamlayıcı tedavi konusunda özel eğitim öğretmenleri ve sağlık personellerinin yeterli bilgi sahibi olup aileler ile düzenli bilgi paylaşımı yapması ve benzer hastalığa sahip ailelerin bu konudaki deneyimlerini diğer aile ve sağlık personellerine iletmesi bu tanıya sahip çocukların gelişimi ve tedavileri açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Parents who have children with a diagnosis of autism spectrum disorder this study, traditional and complementary therapy for their children and the conditions of use for the purpose of examining the factors influencing diagnosed with autism spectrum disorder between the ages of 0-18 were conducted with the parents of the child. Using the data, the introductory information form, the Diagnostic Form for the Use of Traditional and Complementary Treatment Practices, and the Holistic Complementary and Alternative Medicine Attitude Scale; the institution permits were collected by obtaining the approval of the ethics committee and the consent of the parents participating in the research. In the analysis of the collected data, descriptive tests to examine the relationship between the variables, analysis of variance and student's t-test, regression analysis to determine the factors that affect, to understand the origin of significant differences on multiple variables, and the least significant Difference test was used. It was stated that 27.5% of mothers had information about traditional and complementary treatment, 29.3% of the information sources were from a special education teacher, 73.2% consulted the child's physician while using traditional and complementary treatment, and 78.0% benefited from its use. It is important for the development and treatment of children with this diagnosis that special education teachers and health personnel have sufficient knowledge about traditional and complementary treatment and regularly share information with families, and that families with a similar disease communicate their experiences on this issue to other families and health personnel.