Otizm spektrum bozukluğu olan ve tipik gelişim gösteren çocukların ebeveynlerinde zihin kuramı bağlamında sosyal beceri düzey farklılıkları
Social skills level differences in the context of theory of mind in the parents of children with autism spektrum disorder and with typical development
- Tez No: 968956
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN CANAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Otizm spektrum bozukluğu (OSB), tüm dünyada yaygınlaşan nörogelişimsel bir bozukluktur. OSB'li çocuğun bakımı için ek çaba gösterilmesinin gerekmesi, diğer aile bireyleri için de çeşitli zorlukları ortaya çıkarmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı OSB olan çocuklar ile tipik gelişim gösteren çocukların ebeveynlerinde sosyal beceri düzeylerini zihin kuramı bağlamında karşılaştırmak olarak belirlenmiştir. Çalışmaya 71 tanesi OSB tanısı almış, 80 tanesi ise tipik gelişim gösteren çocuğa sahip 151 ebeveyn katılmıştır. Ulaşılan sonuçlara göre OSB'li çocuğu olan ebeveynler, tipik gelişim gösteren çocuğu olan ebeveynlere göre daha yüksek depresyon düzeyine sahiptir. OSB'li çocukları olan ebeveynlerin depresyon düzeyleri arttıkça subjektif kaygı ve somatik semptomlar artmaktadır. Aynı şekilde tipik gelişim gösteren çocukların ebeveynlerinde depresyon düzeyinin artması halinde subjektif kaygı ve somatik semptomların da arttığı görülmüştür. 151 ebeveyn tarafından verilen yanıtlarla bu sonuçlara ulaşılması, çalışmanın sınırlılıklarını oluşturmaktadır. Covid-19 pandemisi sebebiyle ulaşılmak istenen homojen grubun sağlanamaması çalışmanın sınırlılıkları arasındadır.
Özet (Çeviri)
Autism spectrum disorder (ASD) is a neurodevelopmental disorder that has become widespread all over the world. The need to make additional efforts to care for the child with ASD creates various difficulties for other family members as well. The main purpose of this study was to compare the social skill levels of children with ASD and parents of typically developing children in the context of theory of mind. A total of 151 parents, 71 of whom were diagnosed with ASD and 80 of whom had children with typical development, participated in the study. According to the results, parents with children with ASD have a higher depression level than parents with children with typical development. As the depression levels of parents with children with ASD increase, subjective anxiety and somatic symptoms increase. Likewise, it was observed that subjective anxiety and somatic symptoms increased when the level of depression increased in the parents of children with typical development. Achieving these results with the answers given by 151 parents constitutes the limitations of the study. The inability to provide the homogeneous group to be reached due to the Covid-19 pandemic is among the limitations of the study.