A methodology to improve public transit service quality through transit signal priority: A case study on Istanbul
Hizmet kalitesinin toplu taşıma sinyal önceliği kullanılarak iyileştirilmesi için bir yöntem İstanbul için vaka analizi
  1. Tez No: 779634
  2. Yazar: FARAH AL-HATEMI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜZİN AKYILDIZ ALÇURA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Günümüzün yüksek yoğunluklu kentsel ortamları, muazzam gecikmelere, sıkışıklığa ve taşıt emisyonlarına maruz kalmaktadır. Ulaştırma otoritelerinin bu tür sorunları çözmedeki temel araçlarından biri toplu taşımanın kentsel ağlardaki payını arttırmaktır. Toplu ulaşım sistemlerine yapılacak yeni yatırımlar ilk akla gelen çözüm olsa da, bir diğer yaklaşım Akıllı Ulaşım Sistemi (AUS) uygulamaları ile toplu ulaşım hizmet kalitesinin artırılmasıdır. Bu kapsamda ortaya çıkan yöntemlerden biri sinyalize kavşakların toplu taşıma araçlarına öncelik verilerek düzenlenmesidir. Bu tür uygulamalara Toplu Taşıma Sinyal Önceliği - Transit Signal Priority (TSP) uygulamaları denmektedir. Bu çalışmada, toplu taşıma sinyal öncelikli uygulamaların hizmet kalitesi üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi için mikro simülasyon tabanlı bir metodoloji sunulmaktadır. Önerilen metodoloji, İstanbul'da gerçek bir vaka çalışması ile test edilmiştir. Sonuçlar, otomobiller, ağır vasıtalar ve otobüsler için gecikmelerde sırasıyla %19, %12 ve %30'luk bir azalma olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The high-density urban settings of today are subject to tremendous delays, congestion, and vehicular emissions. One of the fundamental tools of transportation authorities to tackle such issues is to increase the share of public transport in the urban networks. Although new investments in public transportation systems may be the first solution that comes to mind, another approach is to improve the quality of public transportation service through Intelligent Transportation System (ITS) applications. One of the emerging methodologies in this context is regulating the intersections by giving priority to public transit vehicles. Such applications are referred to as Transit Signal Priority (TSP) applications. In this work, which was summarized, it is presented a microsimulation-based methodology for assessing the effects of public transit signal priority applications on service quality. The proposed methodology is tested through a real-world case study in Istanbul. Results indicate a %19, %12, and 30% decrease in delays for cars, heavy goods vehicles, and buses, respectively