Fichte felsefesinde akıl kavramı
The concept of mind in the philosophy of Fichte
  1. Tez No: 779636
  2. Yazar: HATİCE AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARSLAN TOPAKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Fichte felsefesinde akıl kavramını incelemek, Fichte'nin idealist bir dizge ile ilerlediği felsefi yolcuğuna çıkmamızı gerektirir. Çünkü bu yolculukta akıl kavramına yüklenen anlam ile bağlantılı olarak Fichte için akıl kavramına biçilen rolde netlik kazanacaktır. Öyleki felsefe tarihi boyunca, felsefenin ilk ilkesinin ne olacağına cevap ararken zihinde yer alan tasarımdan hareketle açıklama girişimi, idealizmin tarihsel gelişiminde geri dönüşü zorunlu kılmaktadır. Bu geriye dönüşün sonunda karşımıza çıkan isim Kant olacaktır. Fichte felsefesinde akıl kavramını anlayabilmek için Kant felsefesini iyi bilmek gerekir. Çünkü Fichte Kant'ın yarım bıraktığı yerden felsefesini başlatmaktadır. Fichte Akıl kavramı zekâdan farklı olarak algıma gücünün üstünde genel ve soyut bir içeriğe sahiptir. Fichte“Bilim Öğretisi”eseriyle akıl kavramını açıklamaktadır.“Bilim Öğretisi”nde“Ben”felsefesinden bahseder. Fichte için Ben'nin hareketleri aklın hareketleridir. İdealizmi özneye bağlayan Fichte aklıda bu şekilde değerlendirip, aklı sürecin sonunda mutlak akıl olarak ele alır. Fichte'nin bu düşüncelerini Alman İdealizminin diğer temsilcileri olan Schelling ve Hegel'den bağımsız düşünemeyiz. Çünkü Alman İdealistleri birbirlerinin düşünceleri ile bağlantılı olarak aklın açılımını bizlere sunarlar.
Özet (Çeviri)
Examining the concept of mind in Fichte's philosophy requires us to embark on the philosophical journey of Fichte with an idealist system. Because in this journey, in connection with the meaning attributed to the concept of mind, the role assigned to the concept of mind will become clear for Fichte. So much so that throughout the history of philosophy, the attempt to explain what will be the first principle of philosophy, based on the design in mind, necessitates a return in the historical development of idealism. The name hidden at the end of this flashback will be Kant. In order to understand the concept of mind in Fichte's philosophy, it is necessary to know Kant's philosophy well. Because Fichte starts his philosophy from where Kant left off. Fichte The concept of mind, unlike intelligence, has a general and abstract content above the power of perception. Fichte explains the concept of mind in his work“Science of Knowledge”. He talks about the philosophy of“Ego”in his“Science of Knowledge”. For Fichte, the movements of the Ego are movements of the mind. Connecting idealism to the subject, Fichte evaluates it in this way at the center and treats it as absolute mind at the end of reasoning. We cannot think of these ideas of Fichte independently of Schelling and Hegel, the other representatives of German Idealism. Because German Idealists offer us the opening of the mind in connection with each other's thoughts.