Bleomisin, etoposid, cis-platin tedavisi uygulanan sıçan modellemesinde oluşan sperm dna fragmantasyonuna glutatyonun etkisi
The effect of glutathione on sperm dna fragmentation in rat models of bleomycin etoposide cis-platin treatment
  1. Tez No: 779648
  2. Yazar: HALE BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CINCIK, DOÇ. DR. MUSTAFA ERİNÇ SİTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Testis kanseri üreme çağındaki genç erkeklerde (20-40 yaş) sık görülen malign tümörlerdendir. Tedavisinde kullanılan cis-platin bazlı kemoterapötik ajanlar ve spesifik Bleomisin, Etoposit ve cis-platin (BEP) kombinasyonu sağ kalımı arttırırken sağlıklı dokularda da hasar oluşmasına neden olmaktadır. Hasar oluşturduğu önemli dokulardan biri de testis dokusu ve sperm hücreleridir. Bu çalışmada uygulanan BEP tedavisinin sıçanlarda oluşturduğu sperm DNA bütünlüğü ve testis histomorfolojisi hasarları üzerine glutatyon (GSH) uygulamasının koruyucu etkisi araştırıldı. Üreme çağındaki 12 haftalık erkek sıçanlar (n=24) rastgele her grupta 8 tane olacak şekilde kontrol, BEP ve BEP+GSH olarak 3 gruba ayrıldı. BEP grubuna 9 hafta boyunca her biri 21 günlük 3 kür olacak şekilde ön çalışmada belirlenen BEP dozlarına göre (0,083; 0,83; 0,17 mg/kg) tedavi intraperitonal olarak uygulandı. BEP+GSH grubuna BEP grubuna uygulanan kemoterapötik tedaviyle birlikte 9 hafta boyunca, her hafta düzenli olarak, haftanın 1.ve 4.gunlerinde Glutatyon 200 mg/kg uygulandı. Kontrol grubuna ise diğer gruplara ilaç uygulanan günlerde %0,9 NaCl intraperitonal olarak verildi. Grupların ağırlık artışları karşılaştırıldığında BEP+GSH grubunun ağırlık artışı BEP grubunun ağırlık artışına göre anlamlılık göstermedi (p=0,921). Kontrol grubundaki artış BEP grubu ve BEP+GSH grubuna göre yüksek bulundu (p˂0,027, p˂0,012). Benzer şekilde kontrol grubunun sol testis ağırlıkları (p˂0,017; p˂0,003), sol epididimis ağırlıkları (p˂0,029; p˂0,037), sağ epididimis ağırlıkları (p˂0,002; p˂0,004), testis ağırlık indeksleri (p˂0,0017; p˂0,001) BEP grubu ve BEP+GSH grubuna göre yüksek bulundu. BEP+GSH uygulanan grup ile kontrol grubunda morfolojik anomali oranı ve sperm DNA fragmantasyonu BEP grubuna göre oldukça düşük bulundu (p˂0,001; p˂0,001). BEP+GSH grubu ile kontrol grubunun serum testosteron seviyesi ve sperm sayısının BEP grubuna göre yüksek olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Testicular cancer is one of the most common malignant tumors in young men of reproductive age (20-40 years). The combination of cis-platin-based chemotherapeutic agents and specific Bleomycin, Etoposide and cis-platin (BEP) used in its treatment increases survival and causes damage to healthy tissues. One of the important tissues in which it is damaged is testicular tissue and sperm cells. In this study, we investigated the protective effect of glutathione (GSH) application on sperm DNA integrity and testicular histomorphology damage caused by BEP treatment in rats. Twenty two-week-old male rats of reproductive age (n=24) were randomly divided into 3 groups as control, BEP and BEP+GSH, 8 rats in each group. The BEP group was administered intraperitoneally for 9 weeks, 3 cycles of 21 days each, according to the BEP doses determined in the preliminary study (0.083; 0.83; 0.17 mg/kg). Glutathione 200 mg/kg was administered to the BEP+GSH group on the 1st and 4th days of the week for 9 weeks, together with the chemotherapeutic treatment applied to the BEP group. In the control group, 0.9% NaCl was given intraperitoneally on the days when the other groups were treated with drugs. When the weight gains of the groups were compared, the weight gain of the BEP+GSH group was not significant compared to the weight gain of the BEP group (p=0.921). The increase in the control group was higher than the BEP group and BEP+GSH group (p˂0.027, p˂0.012). Similarly, left testis weights (p˂0.017; p˂0.003), left epididymis weights (p˂0.029; p˂0.037), right epididymis weights (p˂0.002; p˂0.004), testicular weight indices (p˂0) of the control group ,0017; p˂0.001) were higher than BEP group and BEP+GSH group. Morphological anomaly rate and sperm DNA fragmentation were found to be considerably lower in the BEP+GSH group and the control group compared to the BEP group (p˂0.001; p˂0.001). Serum testosterone level and sperm count of BEP+GSH group and control group were higher than BEP group.