Bleomisinin manyetik albumin mikroküreleri ile hedeflendirilmesi
- Tez No: 22366
- Danışmanlar: PROF. DR. İLBEYİ AĞABEYOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
-134- F ÖZET Bu çalışmanın iki amacı Bulunmaktadır Bunlardan birincisi, merkez bileşenli deney tasarım yöntemi yardımıyla, bleomisin taşıyan manyetik albumin mikroküreleri hazırlamaktır. Hazırlanan mikrokürelerin in vitro salımları incelenerek, bu verilerden hareketle optimizasyon yapıp, en iyi formülasyonu bulmaktır, çalışmanın ikinci amacı ise optimize edilmiş mikroküreleri hedef yörede tutmaktır. Bleomisin taşıyan manyetik albumin mikroküreleri emülsiyon polimerizasyon yöntemi kullanılarak yüzde 5-2 arasında magnetit ilavesi ile hazırlanmıştır. Onbeş farklı a formülasyon verileri incelendiğinde salımın bt, RRSBW, Q t, birinci derece kinetik denklemleri ile açıklanabildiği bulunmuştur. Salım verilerini hız verilerine çevirerek, salım hızlarının zamanla değişimleri incelenmiş, sonuçların en iyi uyum gösterdiği kinetik eşitlik iki üslü birinci derece eşitlik olarak saptanmıştır. Bu yaklaşımla patlama etkisi bölgesi ile salım bölgesi birbirinden net olark ayrılmıştır. Salım hızları üzerine protein derişiminin ve çapraz bağlanma süresinin etkili olduğu gözlenmiştir. Optimizasyon sonucu elde edilen verilerle oluşturulan-135- formülasyon in vivo deneylerde kullanılmıştır. 3800 Gauss ' luk manyetik alan uygulanarak kuyruk yöresinde % 45-42 arasında değişen oranlarda mikroküre tutulmuştur. Bu oranlar karaciğer için % 11.7-7.26, akciğer için ise % 4.19-7.2 arasında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
-136- G. SUMMARY This study had two aims: The first one was to produce magnetic albumin microspheres carrying bleomycin by means of central component experimental design. Best formulation was found out by studying and optimization of the release profiles of the microspheres prepared. The second purpose of the study was to keep the thus optimized microspheres at the targeted site. Magnetic albumin microspheres were prepared by the emulsion polimerization method by adding 2 to 5 % magnetite. Upon studying the data of 15 different formulations, it was found that the release could be described by bta, RRSBW,Q t and first order kinetics. The release data were transformed to rate data and investigated versus time. The best kinetics in this case, turned out to be the double exponential model. The burst effects and release phases could be clearly differentiated. The formulation, which was prepared by the optimized data, was used in in vivo experiments. 42 to 45 % of microspheres were trapped in the tail region, using a 3800 gauss magnetic field. These values were found to be 11.7 to 7.26 % for the liver and 4.19 to 7.2 for the lungs.