Posterior dişsiz ve tam dişli temporomandibular düzensizliği olan bireylerde postür egzersizlerinin disfonksiyona, postüre ve dengeye etkisinin araştırılması ve karşılaştırılması
Investigation and comparison of the effects of posture exercises on dysfunction, posture and balance in individuals with posterior edentulous and full-toothed temporomandibular disorder
- Tez No: 779654
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELNUR NARİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortopedik Fizyoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Posterior diş kaybı, oklüzal desteğin kaybına sebep olur ve temporomandibular düzensizlik (TMD) riskini ve semptomlarını artırır. Literatürde diş kaybının TMD tedavisine olan etkisini araştıran bir çalışma yapılmamıştır. Bu çalışmanın amacı posterior dişsiz ve tam dişli TMD hastalarında boyun postür ve denge ilişkisini araştırmak, uygulanacak olan fizyoterapi programının etkinliğini karşılaştırmaktır. Çalışma yarı deneysel kontrollü bir çalışma olarak planlandı. Araştırmaya 18-70 yaş arası 13'ü Posterior Dişsiz Grup (PDG) 13'ü Tam Dişli Grup (TDG) olmak üzere toplam 26 TMD tanısı olan hasta dahil edildi. Her iki gruba da altı hafta boyunca haftada iki kere postür egzersizleri ve manuel terapi uygulamaları yapıldı. Egzersiz öncesi ve sonrası mandibular hareket açıklığı, ağrı, kas kuvveti, derin boyun fleksör enduransı, esneklik, kısalık, eklem hareket açıklığı (EHA), basınç ağrı eşiği (BAE), ruhsal durum, postür ve denge değerlendirmesi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Posterior tooth loss causes loss of occlusal support and increases the risk and symptoms of temporomandibular disorder (TMD). There is no study in the literature investigating the effect of tooth loss on TMD treatment. The aim of this study is to investigate the relationship between neck posture and balance in patients with posterior edentulous and full-toothed TMD patients and to compare the effectiveness of the physiotherapy program to be applied. The study was planned as a quasi-experimental controlled study. A total of 26 patients with TMD, aged between 18-70 years, 13 of whom were in the Posterior Edentulous Group (PDG) and 13 were in the Fully Toothed Group (TDG), were included. Posture exercises and manual therapy were applied to both groups twice a week for six weeks. Mandibular range of motion, pain, muscle strength, deep neck flexor endurance, flexibility, shortness, range of motion (ROM), pressure pain threshold (BAE), psychological state, posture and balance were evaluated before and after exercise.