Sınıf 2 aktivatör ve yüz maskesi uygulaması sonrası tedavi başarısı algısının değerlendirilmesi
Evaluation of the perception of treatment success after class 2 activator and face mask application
  1. Tez No: 779653
  2. Yazar: HELİN DURSUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAADET ÇINARSOY CİĞERİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmanın amacı Sınıf 2 aktivatör ve yüz maskesi uygulaması sonrası tedavi başarısı algısının değerlendirilmesiydi. Araştırma için Van Yüzüncü Yıl Ünivesitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Ana Bilim Dalı'na 2012-2021 yılları arasında başvurmuş hastalardan alınan kayıtlar üzerinden arşiv taraması yapıldı. Twin blok ile tedavi edilmiş 3 kız, 3 erkek hasta; yüz maskesi ile tedavi edilmiş 3 kadın, 3 erkek hastanın tedavi başı ve tedavi sonrası, cephe istirahat, cephe gülerken ve profil istirahat fotoğrafları kullanıldı. Bu veriler ile hazırlanan anket sunumu 60 ortodontist, 60 ortodonti hastası, 60 hasta yakını ve 60 meslek dışı kişiye uygulandı. İstatistiksel analizler için NCSS (Number Cruncher Statistical System) programı ile istatistiksel anlamlılık p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the perception of treatment success after Class 2 activator and face mask application. For the research, archive scanning was performed on the records taken from patients who applied to Van Yüzüncü Yıl University, Faculty of Dentistry, Department of Orthodontics between 2012-2021. 3 female and 3 male patients treated with Twin block; Photographs of 3 female and 3 male patients treated with a face mask were used at the head of the treatment and after the treatment, front resting, smiling front and profile resting photos. The questionnaire presentation prepared with these data was applied to 60 orthodontists, 60 orthodontic patients, 60 patient relatives and 60 layperson. Statistical significance was evaluated with p0.05).