Tip 2 diyabetli hastalarda öz-bakım ile tedavi uyumu arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between self-care and treatment compliance in patients with type 2 diabetes
- Tez No: 779656
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN KAVURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu araştırma Tip 2 diyabetli hastaların öz-bakımı ile tedavi uyumunu etkileyen faktörleri belirlemek ve aralarındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Kesitsel ve ilişki arayıcı olarak yürütülen bu araştırma bir devlet hastanesinin dahiliye polikliniklerine 03 Ocak 2022 – 13 Mayıs 2022 tarihleri arasında başvuran 191 Tip 2 diyabet hastası ile yapılmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında Diyabetli Hasta Tanıtım Formu, Diyabet Öz-Bakım Ölçeği ve Tip 2 Diyabetes Mellitus Tedavisinde Hasta Uyum Ölçeği kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde independent sample t test, one way ANOVA ve pearson/spearman korelasyon analizleri kullanılmıştır. Bulgular: Hastaların öz bakım puan ortalamasının 84.57±14.46 ve tedavi uyum puan ortalamasının 79.50±11.13 olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was conducted to determine the factors that affect self-care and treatment compliance in patients with Type 2 diabetes and to evaluate the relationship between these. Material and method: This cross-section and correlational research was conducted with 191 patients with Type 2 diabetes who referred to the internal medicine outpatient clinics of a state hospital between January 03 and May 13, 2022. Diabetes Patient Information Form, Diabetes Self-Care Scale and Assessment Scale for Treatment Compliance in Type 2 Diabetes Mellitus were used to collect the research data. Independent sample t test, one-way ANOVA and Pearson/Spearman correlation analysis were used to evaluate the data. Results: It was found that the patients had a mean self-care score of 84.57±14.46 and a mean treatment compliance score of 79.50±11.13.