İlköğretim uygulamasına geçilen okullarda ortaya çıkan problemler
  1. Tez No: 37169
  2. Yazar: HALİL AŞICI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN KORKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
BÖLÜM V ÖZET, SONUÇ VE ÖNERÎLER özet Hızla değişen teknoloji çağı öğrencilerinin yetiştirilmesinin mevcut ilköğretim uygulamasıyla mümkün olamayacağı görülmektedir.. Teknoloji çağının insanınca; beş yıllık mecburi ilköğretim süresiyle kazandırılan bilgi ve becerilerle, hayatta karşılaşacağı problemlerin çözümü çok güçtür. Okul denilen örgüt; ürettiği ürünün piyasada tutulduğu, rağbet gördüğü ve benimsendiği ölçüde devam eder. Örgün eğitimin temelini teşkil eden ilköğretimde öğrencilere amaçlanan bilgi ve becerilerin kazandırılması, hem sürenin hem de kalitenin yükseltilmesi gerekir. Eğitim sisteminin ilk basamağını teşkil eden ilköğretim; alış veriş, üretim, yaşatma, yönetim uyarlama gibi alt sistemleri arasında uyumlu bir çalışma sağlandığında, günümüz insanının eğitim ve öğretimini gerçekleştirebilecektir. Beş yıllık ilköğretim uygulamasından sekiz yıllığa geçiş döneminde, gereken uyumun sağlanamaması ileride telafisi güç olan problemler ortaya çıkaracaktır. Araştırmanın genel amacı; sekiz yıllık ilköğretim uygulamasına geçilen okullarda meydana gelecek güçlükleri ortaya koymaktır. Bu genel amaç çerçevesinde şu sorulara cevap aranmıştır 1. İlköğretim uygulamasına geçilen okullarda, kademeler arasında programlarda bütünlüğün sağlanmasında okul ve millî eğitim müdürlerinin görüşleri nelerdir? 2. İlköğretim okullarında, tesislerde bütünlüğün sağlanmasında okul ve millî eğitim müdürlerinin görüşleri nelerdir? -63-64 3. İlköğretim okullarında, yönetimde bütünlüğün sağlanmasında okul ve millî eğitim müdürlerinin görüşleri nelerdir? 4. İlköğretim okullarında, tş Eğitimi dersi konularının çevre ye yonelikliği konusunda okul ve millî eğitim müdürlerinin görüşleri nelerdir? 5. İlköğretim okullarının amaç ve eğitim ilkelerinin gerçek leştirilmesi konusunda okul ve millî eğitim müdürlerinin görüşleri nelerdir? 6. İlköğretim okullarındaki işgörenlerin yeterliliği konusunda okul ve millî eğitim müdürlerinin görüşleri nelerdir? 7. Yukarıdaki konularda okul ve millî eğitim müdürlerinin görüşleri arasında anlamlı bir farklılık var mıdır? Yukarıdaki amaca ulaşmak için araştırmacı tarafından gelişti rilen ankette; ilköğretim okullarının program, yönetim, işgcren, tesisler, eğitim ve Öğretim ile ilgili mevcut durumu belirlemeye yönelik sorular yer almaktadır. Hazırlanan anket, il millî eğitim müdürleri ile 100 ilköğretim müdürüne çözümlenmiştir. 2 okulu müdürüne uygulanmıştır. Elde edilen veriler X testi ile
Özet (Çeviri)
. ABSTRACT The aim of the research is to bring up the difficulties in the schools implementing basic education programme. In the framework of this aim the responses of the following questions are searched. 1. What are the aspects of the Principals and Provincial* i '....ı- Directors for. National Education on providing unity of curricula among the levels in the schools implementing basic education programme.' 2. What are the aspects of Provincial Directors for National Education on providing the unity of facilities in Primary Education Schools?.........,3» What are the aspects of Provincial Directors for National Education on providing the unity of management in Primary Education Schools? 4. What are the aspect of Pricipals and Provincial Directors for National Education about the enviromental themes that is to be involved in work training subject matters in Primary Education schools? 5. What are the aspects of Principals and Provincial Directors for National Education on realization of the goals and educational principals of Primary Education Schools? 6. What are the aspects of Principals and Provincial Directors for National Education about the adequacy of personnel working in Primary Education Schools? The survey which is the response of above mentioned questions has been implemented in provincial ^Drictors for National Education, and principal who are ^specified by chance among 2030 Primary Educa- 2 tion School. Data gotten have been tested by X (kay-kare) test. Analyzing data, we got to the following results these are; 1. In Primary Education Schools, the verricula between Primary and Middle Schools has riot been unifield. 2. Existing work training programme has not been diversed to environment. 3. Iri "Primary Education Schools unity has not been provided in management. 4. The personnel working in Primary Education Schools are not adequate from qualifacation and quantity point of view. 5. The educational goals and principals of education of Pri mary Education Schools can not be realized. 6. The unity in the facilities of Primary Education Schools can not be provided.